مجله 36، ویژه‌نامه اخلاق در نشر / 2016-05-04 / 10 مقاله
لیست بل رفته، اما گم نشده است. لزوم مقابله صحیح با نشریات تقلبی

به دنبال حذف لیست مجلات جفری بل، برآن شدیم تا یک پایگاه موفق در زمینه معرفی بهترین مجلات در دنیای نشر و داوری را به خوانندگان محترم سای نیوز معرفی نماییم.

پرفسور لنکرانی:

در خصوص اهمیت اعتبارسنجی مجلات، پرفسور لنکرانی استاد دانشگاه و سردبیر مجله به نکته قابل تاملی اشاره نمودند: “در جائیکه همانند ایران بودجه اکثر تحقیقات از بودجه عمومی دولت تامین می شود، محل نشر نتایج آن تحقیق نیز می بایست مورد تائید دولت باشد.”

پروفسور علویان: سردبیر مجله هپاتیت ماهیانه

بدنبال حذف ناگهانی و کامل لیست سیاه ابداعی و نوشته شده توسط یک کتابدار در دانشگاه کلرادو، از پرفسور سید موید علویان سردبیر مجله هپاتیت (دارای بالاترین IF  در مجلات کشور) در این خصوص سوال نمودیم.

دکتر زارعی سردبیر مجله و عضو انجمن سردبیران

پیرو مسایل اخیر در حوزه اخلاق در نشر در مجلات نظر دکتر زارعی محمود آبادی سردبیر مجله میکروبیولوژی جندی شاپور اهواز را از وی جویا شدیم. ایشان فرمودند: “ماهیت لیست های سیاه و اهداف آنها باید برای خوانندگان مشخص باشد. اخیرا در لیست ارسالی ازسوی نهادهای ذیصلاح حتی برخی مجلات خارجی معتبر نمایه شده در ISI و PubMed هم آمده است که مشخص نیست  به چه دلیلی در لیست های سیاه قرار گرفته اند؟”

پرفسور عزیزی رئیس انجمن سردبیران نشریات پزشکی کشور:

متعاقب حذف لیست سیاه ابداعی بدون استناد جفری بل و همچنین انتشار لیست مجلات وزارت بهداشت از پرفسور عزیزی رئیس انجمن سردبیران نشریات علوم پزشکی پرسیدیم که “آیا در خصوص تهیه این لیست با انجمن مکاتبه ای شده است؟” ایشان بیان فرمودند: “تاکنون مکاتبه ای با انجمن سردبیران نشده است و درصورت مکاتبه قطعا نظرات تخصصی سردبیران علوم پزشکی کشور میتواند راهگشای این موضوع باشد.”

کار نیکو کردن از پر کردن است

مفتخریم به اطلاع برسانیم مجله Journal of Comprehensive Pediatrics  متعلق به انجمن کودکان ایران که توسط انتشارات کوثر منتشر میگردد اخیرا مراحل نمایه سازی در پایگاه Embase را با موفقیت به انجام رساند و گامی بلند در مسیر پیوستن به جامعه بین المللی پژوهشگران این حوزه برداشت. این موفقیت را به سردبیر محترم و سایر اعضای تیم علمی مجله تبریک میگوییم و امیدواریم ادامه مسیر نمایه سازی در پایگاههای معتبر با سرعت بیش از پیش ادامه یابد.

سرانجام و پس از سه سال اتهام زنی بدون استناد و بی دلیل

یک وبلاگ شخصی که توسط یک کتابدار در دانشگاه کلرادو اداره می شد پس از سه سال انتشار “مجلات و ناشرین مشکوک ” سرانجام (و به ظاهر) با نظر شخصی خود نویسنده وبلاگ در مورخه ۱۵ ژانویه ۲۰۱۷ بسته شد. علاوه بر این وبلاگ، صفحه شخصی پروفایل وی نیز از سایت رسمی دانشگاه کلرادو پاک شده و صفحه FaceBook این فرد نیز به طور کامل از دسترس خارج شده است.

انتشارات فرانتیر

متعاقب حذف (به ظاهر خودخواسته) اولین لیست متناقض و غیرمستند سیاه مجلات از سوی یک کتابدار به نام جفری بل که بصورتی کاملا یکطرفه و بدون ارایه هیچ دلیلی اقدام به انتشار وبلاگی تحت عنوان “لیست مجلات و ناشرین مشکوک” میکرد (در روز ۱۵ ژانویه ۲۰۱۷) مجله ساینس مانیتور در شماره اخیر خود با توماس رادسون مدیر روابط عمومی انتشارات Frontier (از بحش های انتشارات نیچر) مصاحبه نموده است. این انتشارات یکی از ناشرینی بوده است که نام وی در لیست جفری بل مطرح شده بود و طبق گمانه زنی ها شکایت وی از جفری بل منجر به عقب نشینی بل و حذف لیست خود گردیده است.

پروفسور محمد عبداللهی، عضو هیات مدیره COPE:

پس از حذف لیست سیاه مجلات از سوی جفری بل و حذف صفحه پروفایل وی از سایت رسمی دانشگاه کلرادو، نظر پروفسور محمد عبداللهی را در این خصوص از وی جویا شدیم:

سای نیوز: لطفا به عنوان یکی از سردبیران بین المللی با سابقه همکاری با ناشرین معروف از قبیل الزویر و اسپرینگر نیچر و بی ام سی و همچنین عضو هیات مدیره کمیته اخلاق در انتشارات (COPE) مستقر در انگلیس و همچنین عضو گروه مشاورین بی ام سی، نظر خود را در خصوص لیست مجلات مشکوک به جعل که توسط آقای جفری بل نوشته شده است و اخیرا متوقف شد بفرمایید:

آیا ملاک نخبگی کسب رتبه عالی دانشگاهی است؟

مسابقه هوش برتر در آخرین مرحله خود در ۱۶ آذر مصادف با روز دانشجو به پایان رسید. این مسابقه چندماهی بود که از شبکه نسیم پخش می شد. برنامه ای که شرکت کنندگانش جوان و معمولا از دانشگاههای طراز اول کشور بودند. کلیت این برنامه تلویزیونی بر پرسش های تک پاسخی بود. مثلا زمین و ماه هردو به دور یکدیگر می چرخند؟ که شرکت کننده باید پاسخ منفی یا مثبت می داد؛ یا در مرحله ای دیگر شرکت کننده باید حروف کلماتی را که قرائت می شدند برعکس می کرد و کلمات را از آخر به اول بیان می کرد مثلا “رودربایستی” را باید می گفت: ی-ت-س-ی-ا-ب-ر-د-و-ر .