عفونت کووید-19 در کودکان ایرانی

مقاله زیر جزو مقالات منتشره از ایران در هاب ایرانی مقالات کووید19 به آدرس covid19.kowsarpub.com میباشد که به همت تیم دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران و با هدف آموزش عمومی به فارسی ترجمه شده است. این مقاله در لینک زیر به زبان انگلیسی منتشر شده است:

http://jpr.mazums.ac.ir/article-1-314-en.html

مترجم: مهدی ابونوری (دانشجوی پزشکی)

 


پیش زمینه:
COVID ‐ 19 یک بیماری عفونی تنفسی حاد است که توسط یک کرونا ویروس جدید ایجاد می شود. سازمان بهداشت جهانی (WHO) این عفونت را یک بیماری پاندمیک (همه گیر جهانی) اعلام کرده است. احتمال بروز ، شدت و پیش آگهی این بیماری در کودکان در مقایسه با بزرگسالان متفاوت است. در مطالعه حاضر 9 بيمار كودك مبتلا به عفونت COVID-19 در ايران مورد پژوهش قرار گرفتند.
 

معرفی نمونه:
 9 مورد از كودكان مبتلا به COVID-19  كه در بيمارستان هاي مختلف ايران بستري هستند ، مورد پژوهش قرار گرفتند. شش بیمار مرد بودند. کم سن ترین آنها دو سال و بالاترین سن ده سال بود. تمامی کودکان حداقل در خانوادشان یک عضو مبتلا به ویروس داشتند. تب، لرز، درد عضلانی، سرفه، تاکی پنه(سرعت تنفس بالا)، رترکشن و کراکل (صدا های غیر طبیعی تنفسی )در همه نمونه ها مشابه بود. هیچکدام از بیماران ما مبتلا به اسهال ، استفراغ یا آبریزش بینی نبودند. سه مورد مبتلا به لوکوپنی و لنفوپنی بودند. RNA ویروس COVID-19 در سه مورد دیده شد. در تمام موارد پروتیین واکنشی  C(C-reactive protein) و رسوب گلبول قرمز افزایش یافته نشان داده شد. دو مورد سطح بالایی از لاکتات دهیدروژناز داشتند. همه موارد مراقبتهای حمایتی و آنتی بیوتیکی را دریافت کرده و در طی شش روز با شرایط عمومی خوب مرخص شدند. 
 

نتیجه:
پیش آگهی پنومونی COVID-19 در کودکانی که هیچ بیماری زمینه ای ندارند ، خوب است. بیماران ما بدون نیاز به LPN / r (پرستار با مجوز انجام مداخلات عملی)، داروی ریباویرین یا تهویه مکانیکی بهبود یافتند.