پاسخ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی گلستان به مطلب منتشره در سای نیوز در خصوص بودجه های جذب شده از نیماد

تحریریه سای نیوز جهت احترام به محققین طرحهای مذکور و خوانندگان گرامی پاسخ رسیده به یکی از مقالات منتشره را عینا و بدون تغییر منتشر میکند.


توضیح تحریریه سای نیوز:

  1. اطلاعاتی که از سوی نگارندگان این پاسخ مورد انتقاد قرار گرفته شده است، عینا از وب سایت نیماد اخذ شده اند.
  2. بهتر است برای رفع هر نوع ابهام در توزیع بودجه های ملی و طبق اصول اخلاق در پژوهش، هر نوع تضاد منافع در سه سال گذشته مجریان طرحها به صراحت در همان صفحه درج شود.
  3. این وظیفه متولیان نیماد میباشد که با انتشار نام همه همکاران طرحهای پژوهشی ملی (در سایت خود) از بروز هر ابهامی پیشگیری نماید.

 

پاسخ دریافتی در مورخه 29 دی ماه 1398  به احترام همه خوانندگان بدون کوچکترین تغییر منتشر میشود.


شفاف سازی در خصوص بودجه های جذب شده از نیماد توسط پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی گلستان


با سلام


این متن در پاسخ به مطلب منتشر شده در سایت "سای نیوز" " http://scinews.ir/en/articles/101103.html " در تاریخ 19 دی ماه 1398 با عنوان "بررسی چند طرح نیماد که مجریان آنها دارای روابط فامیلی بیان نشده با یکدیگر و یا با مسوولان وزارت بهداشت هستند" و به منظور تنویر افکار عمومی و شفاف سازی موضوع برای همکارانی که به دنبال حقیقت هستند، نگارش می شود. در بخشی از این مطلب در مورد "الف-طرحهای مرکز تحقیقات سرطان امید، دانشگاه علوم پزشکی گلستان"مطالبی نگارش شده است که برخود لازم میدانیم تا جهت روشن شدن موضوع و تنویر افکار عمومی مطالب زیررا ارائه نماییم.

1-    در سایت "سای نیوز" در قسمت درباره ما ، هدف از راه اندازی این وبسایت، "ارایه آخرین اخبار علمی و آموزشی به جامعه دانشگاهی کشور" ذکر شده است. با این توضیح، انتظار می رود مطالبی که در این وبسایت منتشر می شود، کاملا علمی و دقیق و صحیح و بر اساس مستندات و شواهد واقعی باشد. ولی در این مقاله مطالب طوری نگارش شده که بنظر می رسد هدف صرفا جذب مخاطب یا تخریب افراد یا گروه خاص می باشد. درخصوص مطالب خلاف واقعیت که در این مقاله ارائه شده است، فقط به دو مورد زیر اشاره می شود:

الف- در این مطلب، طرح های خانم دکتر نفیسه عبدالهی، آقای دکتر عبدالرضا فاضل و اقای دکتر غلامرضاروشندل، بعنوان طرح های مرکز تحقیقات سرطان امید معرفی شده اند. در حالیکه این طرح ها هیچ ارتباطی با مرکز تحقیقات سرطان امید نداشته و از طرف مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گلستان و مرکز تحقیقات روماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی گلستان ارائه شده اند. اگر نویسندگان متن یا منابع اطلاعاتی آنها از ادعای خود مبنی بر ارتباط این طرح ها با مرکز تحقیقات سرطان امید مطمئن هستند، از ایشان خواهش می کنیم جهت تنویر افکار عمومی مستندات مربوط را ارائه دهند.

ب- در بخشی از مطلب ذکر شده است که "در بررسی طرحهایی از نیماد که مجریان آنها با هم رابطه فامیلی دارند به 3 مورد طرح رسیدیم" و در ادامه به طرح های خانم دکتر نفیسه عبدالهی، آقای دکتر عبدالرضا فاضل و آقای دکتر غلامرضا روشندل اشاره شده است. تا جایی که ما اطلاع داریم، اقای دکتر غلامرضا روشندل هیچ نسبت فامیلی با خانم دکتر نفیسه عبدالهی یا آقای دکتر فاضل ندارند. اگر نویسندگان متن یا منابع اطلاعاتی آنها از ادعای خود مبنی بر ارتباط فامیلی بین آقای دکتر روشندل با خانم دکتر عبدالهی یا اقای دکتر فاضل اطمینان دارند، از ایشان خواهش می کنیم جهت تنویر افکار عمومی مستندات مربوط را ارائه دهند.

2-    در متن بطور عمدی یا سهوی سعی شده است که بر رابطه فامیلی بین خانم دکتر نفیسه عبدالهی (همسر آقای دکتر فاضل) با اقای دکتر عبدالرضا فاضل (رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان) تاکید شود. مشخص نیست هدف از این تاکید چه بوده است. قاعدتا همه ما می پذیریم که خانم دکتر نفیسه عبدالهی مانند همه پژوهشگران دیگر با توجه به سوابق علمی و پژوهشی خودشان به عنوان یکی از اعضای هیئت علمی علاقمند و توانمند در دانشگاه علوم پزشکی گلستان این حق را داشتند که بعنوان یک محقق مستقل یک پروپوزال در نیماد سابمیت کنند و پروپوزال ایشان مانند همه پروپوزال های دیگر پس از طی مراحل مختلف داوری و بررسی در کمیته های علمی و اخلاقی، به تصویب رسید. نکته مهم دیگر این است که خانم دکتر نفیسه عبدالهی و آقای دکتر عبدالرضا در هیچ یک از کمیته های علمی یا اخلاقی نیماد عضو نیستند و با هیچ یک از اعضای کمیته های علمی و اخلاقی نیماد رابطه فامیلی ندارند. بنابراین در این مورد خاص، احتمال وجود تضاد منافع به هیچ وجه مطرح نبوده و صرف داشتن رابطه فامیلی با رئیس دانشگاه نمی تواند بعنوان یک مستند یا معیار برای احتمال وجود تضاد منافع در این مورد خاص درنظر گرفته شود. اگر نویسندگان مطلب، مستندات و یا شواهدی دیگری از احتمال وجود تضاد منافع در این خصوص دارند، لطفا ارائه بفرمایند.

3-    در کامنتی که در ذیل این متن توسط یکی از همکاران ارائه شده، ابهاماتی در مورد ارتباط تخصص و رشته تحصیلی آقای دکتر عبدالرضا فاضل و آقای دکتر غلامرضا روشندل با موضوعات تحقیق ذکر شده است. در مورد پروژه آقای دکتر عبدالرضا فاضل باید به این نکته توجه شود که برای رعایت اصول اخلاقی در پروژه های غربالگری، این پروژه صرفا به شناسایی افراد در معرض خطر (کولونوسکوپی) محدود نبوده و در این پروژه سعی شده نیازهای تشخیصی و درمانی در افراد دارای ضایعات غیرطبیعی نیز در پروتوکل مطالعه گنجانده شود. بنابراین تیم پژوهش شامل پزشکان جراح، پزشکان فوق تخصص گوارش، پاتولوژیست، متخصصین اپیدمیولوژی و همچنین متخصصین انکولوژیست بوده است. با توجه به وسعت فعالیت ها و نیاز به هماهنگی های بین بخشی برای اجرای بهینه این پژوهش و با توجه به سوابق علمی، مدیریتی و پژوهشی آقای دکتر فاضل، ایشان بعنوان یکی از اعضای اصلی تیم پژوهش، در قالب مجری طرف قر ارداد، مسولیت اجرای پژوهش را بعهده گرفتند.
در مورد پروژه آقای دکتر غلامرضا روشندل ، در این پروژه جنبه های مختلف بیماری استروک و دمانس (جنبه های اپیدمیولوژیک، جنبه های نورولوژیک، جنبه های روانشناسی، خصوصیات ساختاری مغز و جنبه های ژنومیکس و پروتئومیکس) بررسی می شود و بنابراین تیم پژوهش شامل متخصصینی از رشته های مختلف شامل اپیدمیولوژیست، نورولوژیست، رادیولوژیست، متخصصین حوزه بیومدیکال و متخصصین روانشناس ی می باشد. در این مورد هم با توجه به گستردگی و بین رشته ای بودن ماهیت تحقیق و با توجه به سوابق علمی و پژوهشی و مدیریتی آقای دکتر روشندل و تجربه ایشان در مدیریت پروژه های پژوهشی کلان، آقای دکتر روشندل ، ایشان بعنوان یکی از اعضای اصلی تیم پژوهش، در قالب مجری طرف قر ارداد، مسولیت اجرای پژوهش را بعهده گرفتند.

4-    پس از تصویب این پروژه ها در نیماد، به منظور اطلاع رسانی به مسولین پژوهش دانشگاه علوم پزشکی گلستان در خصوص بودجه های جذب شده و فرایند اجرای کار، هر سه پروژه در قالب پروپوزالهای درون دانشگاهی به معاونت تحقیقات وفن آوری دانشگاه علوم پزشکی گلستان ارسال شد. بدیهی است که این امر صرفا در جهت اطلاع رسانی به مسولین پژوهش دانشگاه بوده و مطابق قوانین و دستورالعمل های نیماد، هیچ هزینه اضافی از دانشگاه درخواست نشده است. قاعدتا دوستان و همکاران محترم اذعان خواهند داشت که انجام این اقدام از طر ف مجریان این پروژه ها بیانگر این موضوع است که مجریان این طرح ها به دنبال شفافیت و اطلاع رسانی در خصوص بودجه های جذب شده به مسولین پژوهش دانشگاه علوم پزشکی گلستان بوده اند.

5-    از نکات بارز این سه پژوهش این است که مجریان و تیم پژوهش سعی نموده اند در کنار انجام تحقیق و پژوهش برای رسیدن به پاسخ سوالات و اهداف پژوهش، خدمات بالینی نیز به افراد شرکت کننده در پژوهش ارائه نمایند. مجریان و همکاران این پروژه ها معتقدند با این رویکرد، علاوه بر اثرات مفید نتایج پژوهش در ارتقای سطح سلامت در جامعه، شرکت کنندگان در پژوهش با دریافت خدمات بالینی (تشخیص و درمان) ارئه شده در جریان این پژوهش ها از فواید شرکت در این مطالعات بهره مند شده و انشالله این فرآیند در نهایت به ارتقای سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی در این افراد منجر خواهد شد. مسلما مجریان و همکاران این پروژه ها، بودجه های تخصیص یافته به این پروژه ها را بعنوان بخشی از بیت المال دانسته و خود را ملزم و مقید به رعایت کلیه اصول شرعی، اخلاقی و علمی و همچنین مقررات و دستورالعمل های نیماد در مدیریت هزینه ها در مراحل مختلف این پروژه ها دانسته و حداکثر سعی و تلاش خود را بکار خواهند بست تا با نظارت ناظرین محترم تعیین شده از طرف نیماد، از بودجه های تخصیص یافته به نحو درست و در راستای تحقق اهداف این پروژه ها و ارائه خدمات بالینی مفید و موثر به شرکت کنندگان در مطالعه استفاده نمایند.
 

امیدواریم مطالب ارائه شده در تنویر افکار عمومی و شفاف سازی موضوع برای همکاران و دوستانی که به دنبال حقیقت و واقعیت هستند، مفید بوده باشد. در نهایت، انتظار می رود نویسندگان این مطلب و مطالب مشابه که ادعای انتشار مطالب علمی برای جامعه دانشگاهی را دارند، خود را ملزم و مقید بدانند که قبل از انتشار هر مطلب، مستندات و شواهد قابل تایید برای صحت مطالب ارائه شده را ب ا دقت بیشتری جمع آوری نموده و مطالب را منطق بر واقعیت ها (و نه شایعات و حدس وگمان) منتشر نمایند.