تحقیق و تفحص در مورد ابهامات ساخت فاوی پیراویر در ایران

در بین شرکتهای مهم و باسابقه ایران باخبر شدیم که یک شرکت دانش بنیان تازه کار مجوز واردات مواد اولیه فاوی پیراویر را زودتر از بقیه اخذ نموده است. از مسوولین میخواهیم برای روشن شدن افکار عمومی به این سوالات پاسخ دهند.بحران کرونا هنوز به پیک واقعی خود در ایران نرسیده است. بطوریکه تاکنون بنا به آمار رسمی بیش از 4000 نفر جان خود را از دست داده و بیشتر از 60 هزار نفر مبتلا در کشور داریم. یکی از داروهای توصیه شده از سوی پزشکان مشاور چینی داروی فاوی پیراویر بوده است که در این مقاله و این مقاله به تفصیل صحبت شده است. این دارو میتواند یکی از داورهای مهم در درمان کووید19 باشد. لذا کمیته علمی مبارزه با کرونا، برنامه ریزی برای تحقیقات و اخذ مجوز و تولید دارو در کشور را به سرعت آغاز نموده است.

طبق اطلاعات واصله تاکنون حداقل 4 شرکت مجوز تولید دارو را بدست آورده اند که از آنجمله میتوان به سبحان دارو، باختربیوشیمی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مورد آخر یک شرکت دانش بنیان به نام نفس زیست فارمد اشاره نمود.

ضمن تشکر از زحمات همه دست اندرکاران دارویی کشور به ویژه مسوولین محترم شرکت زیست فارمد، بنا به رسالت خبرنگاری، نکاتی مبهم در خصوص مورد این شرکت وجود دارند که خواهشمندیم مسوولین شرکت مربوطه برای تنویر افکار عمومی به این سوالات پاسخ دهند:

1) شرکت نفس زیست فارمد در شهریور 98 تاسیس و تنها 4 ماه بعد مجوز دانش بنیان میگیرد. چگونه ممکن است پروسه 6 ماهه اخذ مجوز در 4 ماه طی شود و این شرکت چه مزایایی نسبت به بقیه شرکتها دارد؟


2) چگونه ممکن است در بین همه شرکتها، این شرکت جزو نخستین شرکتهایی باشد که با ارز 4200 تومانی مجوز واردات مواد اولیه فاوی پیراوویر را بگیرد؟ با چه مکانیسمی به این موفقیت رسیده است؟

3) چرا بیانیه تضاد منافع برای هیات مدیره این شرکت در سایت شرکت وجود ندارد؟ این بیانیه می بایست شامل بیان واضح همه نوع ارتباطات فامیلی و کاری هیات مدیره با مسوولین دولتی باشد.

اما این سوال را هم خواهشمندیم مسوولین وزارت بهداشت پاسخ دهند:
- چگونه ممکن است در همان زمانی که برای دکتر هاشمیان (پزشک بیمارستان مسیح دانشوری) نامه تهدیدآمیز از سوی معاون درمان وزارت بهداشت صادر میکنند و پزشکان را از هرگونه صحبت در مورد فاوی پیراویر منع میکنند، به یک شرکت دانش بنیان تازه کار مجوز واردات مواد اولیه میدهند؟ 


ضمن احترام کامل به تصمیم مسوولین محترم، منتظر پاسخ هستیم تا آنها را نیز منتشر نماییم.