انتشار و شروع به کار سه مجله جدید از اعضا هیات علمی دانشگاههای کشور توسط انتشارات کوثر

سه مجله جدید از دانشگاههای علوم پزشکی کشور به تازگی انتشار اولین شماره خود را با ما آغاز نمودند. مجله اول از دانشگاه علوم پزشکی دزفول با نام Trends in Medical Sciences در شماره اول خود موفق به انتشار دو مقاله خارجی گردید. مجله دوم نیزمجله ای است که با نگاه دقیق به ارتباط علوم پایه و علوم بالینی میپردازد. مجله سوم اما توسط تیمی از متخصصان بیهوشی به بررسی موضوعات طب درد و Neuromodulation میپردازد. این تیم در سابقه حرفه ای خود، انتشار و نمایه سازی مجله دیگری در اسکوپوس و پابمد (از انتشارات کوثر) را داراست. 

 


انتشار هر مجله علمی پژوهشی نیازمند همراهی و همکاری اعضا هیات تحریریه آنها و با هدف انتشار آخرین نتایج موضوعات علمی صورت می پذیرد. در هر مجموعه علمی که در تولید علم به بلوغ رسیده باشد، نشریه علمی پژوهشی میتواند به منزله سخنگوی علمی آن نهاد عمل نماید. 

انتشار هر مجله علمی پژوهشی در کشور ما نیاز به افراد متخصص و بودجه دارد. اعضا هیات علمی میتوانند با نیازسنجی در مراکز دانشگاهی اقدام به تاسیس یک مجله علمی متناسب با توانمندی علمی خود نمایند. در سالهای اخیر و با توجه به سیاست انقباضی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، رشد کمی مجلات علمی کشور ما کند و یا متوقف شده بود. از سوی دیگر نمایه سازهای معتبر علمی نیز، معیارهای خود را ارتقا بخشیده و سختگیریهای بیشتری را در خصوص نمایه سازی مجلات اتخاذ نموده اند. هر دو این سیاستها، مالکان معنوی مجلات را به سمت کیفیت بیشتر هدایت نموده است.


فصلنامه انگلیسی “Trends in Medical Sciences

فصلنامه انگلیسی “Trends in Medical Sciences، اولین مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول  با هدف گسترش و نشر فعالیت­های علمی و پژوهشی محققان داخل و خارج از کشور در تمامي گرايشهاي علوم پزشكي پذیرای مقالات تحقیقی اساتید و محققان رشته ­های مختلف علوم پزشکی می­ باشد. مقالات پژوهشی، گزارش موارد نادر و جالب، نامه به سردبیر و مقالات مروری برای چاپ در مجله مورد بررسی قرار خواهند گرفت. ضمنا هزینه انتشار و چاپ مقالات رایگان می باشد و فرآیند نمایه سازی آن بعد از چاپ (و شامل) از شماره اول آن صورت خواهد گرفت.

از نکات جالب توجه در شماره اول، سابمیت دو مقاله از کشور هلند میباشد که پس از داوری پذیرفته خواهند شد.

لینک سابمیت


مجله Precision Medicine and Clinical Omics

علم پزشکی تا به امروز عمدتا ماهیت تجربی داشته و پزشکان عموماً براساس ترکیبی از سابقه پزشکی بیماران، معاینه بالینی و داده های آزمایشگاهی، الگوهای مشترک درمان برای بیماری های مشابه را پیش می گیرند. بنابراین، درمان یک بیماری مشخص اغلب براساس تجربیات گذشته پزشکان با بیماران مشابه، یکسان است. طبق این الگو، تصمیم درمانی با آزمون و خطا انجام می شود و بیمار گهگاه قربانی عوارض جانبی غیر قابل پیش بینی یا اثر بخشی ضعیف یا فاقد اثر برای دارویی می شود که از نظر تئوریک در برخی از افراد مبتلا به آن بیماری خاص موثر است.
 

در سال های اخیر، پزشکی دقیق (که گاهاً به عنوان پزشکی فرد محور ذکر می شود) با بهره گیری از ابزارهای پیشرفته زیست پزشکی، از جمله آزمایش  های ژنتیک - مولکولی و تجزیه و تحلیل داده های تکنولوژی های اومیکس (شامل ژنومیکس، ترانسکریپتومیکس، پروتئومیکس و متابولومیکس)  رویکرد انقلابی در پیشگیری، درمان و پیش آگهی از بیماری ها را فراهم آورده است. آینده پزشکی دقیق ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی را قادر می سازد تا استراتژی های درمان و پیشگیری را با توجه به ویژگی های منحصر به فرد افراد یا گروه ها، از جمله توالی ژنوم ، ترکیب میکروبیوم ، سابقه سلامتی ، سبک زندگی و رژیم غذایی، تنظیم کنند.
 

در این راستا با هدف ایجاد فضایی جهت انتشار مقالات این حیطه مجله Precision Medicine and Clinical Omics  شکل گرفت که با همکاری مراکز تحقیقاتی مختلف علوم بالینی و پایه، نتایج تحقیقات مرتبط به پزشکی دقیق را منتشر خواهد کرد.

 


مجله Interventional Pain Medicine and Neuromodulation


تسکین درد جز حقوق اساسی هر انسان است و یکی از مهمترین  دلایلی که باعث مراجعه بیماران به پزشک میشود درد بوده و همچنان خواهد بود. خوشبختانه با پیشرفتهای اخیر در زمینه مدیریت درد و معرفی روشهای کم تهاجمی، پزشکان هر چه بیشتر به سمت پیشنهاد درمانهای بسته به جای درمانهای جراحی باز و همینطور اقدامات تحت هدایت رادیولوژی به جای اقدامات کورکورانه و تجربی به بیماران پیش میروند. با توجه به تبحر روزافزون پزشکان در ارایه درمانهای پیشرفته و کم تهاجمی در کشور بر آن شدیم تا مقاله ای بین رشته ای و اختصاصی در درمان درد و مدولاسیون عصبی منتشر کنیم تا پژوهشگران بتوانند تجارب بالینی و نتایج علوم پایه و بالینی خود را در آن به چاپ برسانند. 

با توجه به تجربه نشر بسیار قوی هیات داوری این مجله یقینا منتظر روند منظم چاپ و پیشرونده این مجله خواهیم بود. از همه علاقمندان حوزه در به ویژه متخصصین درد و بیهوشی، جراحان اعصاب و متخصصین اعصاب و طزب فیزیکی و طب ورزشی و روانپزشکان و همه همکاران علاقمند دعوت میکنم در چاپ و داوری و پبشرفت این مجله با سردبیر در تماس باشند.

 

لینک سابمیت این دو مجله به زودی اطلاع رسانی میشود.