آیا تشکیل پروفایل در گوگل اسکالر برای یک مجله صحیح است؟

گوگل اسکالر یک پرتال بسیار مجبوب و فراگیر برای جستجوی یک مقاله در سایتهای مجلات و منابع معتبر علمی است. محبوبیت این پرتال به آدرس scholar.google.com به سه دلیل گستردگی نمایه سازی، سرعت نمایه سازی و نمایه سازی از همه زبانهای زنده دنیاست. بعید نیست روزی برسد که "نمایه سازهای" معتبر دیگر مانند ISI و یا Scopus در مقابل این پرتال پرقدرت، اهمیت بسیار کمتری پیدا کنند. از مزایای دیگر اسکالر، رزومه آنلاین محققن است. این پرتال امکانی را برای نویسندگان ایجاد نموده تا بتوانند برای خود پروفایل علمی درست کرده و همه مقالات خود را در آن وارد کنند. لذا استفاده از پروفایل اسکالر به عنوان رزومه آنلاین روز به روز در حال همه گیر شدن در بین محققین است. بطوریکه بسیاری از محققین برای معرفی مقالات خود از این پروفایل بهره میبرند. اما آیا میتوان از این پروفایل برای معرفی یک مجله دانشگاهی هم استفاده نمود؟ در این مقاله با توجه به تعریفی که در خود سایت اسکالر آمده است پاسخ خواهیم داد.


 

سوال این است:

آیا یک مجله میتواند برای بیشتر دیده شدن، در گوگل اسکالر یک پروفایل تعریف کرده و مقالات خود را به آن Add نماید؟

برای ورود به پاسخ یک مثال واضح را نیز بصورت عکس قرار میدهیم:

مثالی از استفاده نادرست از پروفایل اسکالر در یک مجله

و پاسخ: خیر است.

از پروفایل اسکالر تنها برای انسان و نویسندگان استفاده میشود و این پروفایل برای مجلات طراحی نشده است. متاسفانه این یکی از اشتباهاتی است که در برخی از مجلات ایرانی دیده شده است بطوریکه آنها برای خود در اسکالر به مانند یک نویسنده پروفایل ایجاد نموده  و در آن به معرفی مقالات مجله پرداخته اند. در تصویر زیر (که بدلیل احترام به مجله مشخصات مجله مخفی شده است) این مثال دیده میشود.

باز هم متاسفانه طبق شنیده ها ، برخی از اصحاب رسانه هم پیشنهاد داده اند که "مجله میتواند در گوگل اسکالر ثبت شده و همه مقالات را به نمایش بگذارد."

 


برای بررسی این موضوع به فکت زیر با ذکر منبع اشاره میشود:

 

  • در خود سایت Google Scholar به وضوح قید شده است که: "تشکیل پروفایل در گوگل اسکولار برای یک نویسنده است تا بتواند ارجاعات به مقالات خود را پیگیری کند." لذا ایجاد این پروفایل برای یک مجله به هیچ عنوان صحیح نبوده و کارکردی ندارد.

لینک منبع:

https://scholar.google.com/intl/en/scholar/citations.html#:~:text=Google%20Scholar%20Profiles%20provide%20a,and%20compute%20several%20citation%20metrics.

 

Google Scholar Profiles provide a simple way for authors to showcase their academic publications. You can check who is citing your articles, graph citations over time, and compute several citation metrics.

 

لذا ضمن احترام به همکاران محترم در آن مجله، ناشر آن مجله از ماهیت و کارکرد پروفایل در گوگل اسکالر اطلاعی نداشته و در اصطلاح از گوگل اسکالر استفاده نادرست کرده است و با استناد به این فکت ، هیچ دلیل منطقی برای ایجاد یک پروفایل در گوگل اسکالر برای مجله وجود ندارد.