پروفسور الیزابت بیک: میکروبیولوژیست و مشاور شفافیت در علم | الگوی نمونه در مبارزه با تضاد منافع در علم

بدون شک میتوان الیزابت بیک را فعالترین محقق در عرصه شبکه های اجتماعی به ویژه توییتر دانست که از سال 2018 تخصص اصلی خود یعنی میکروبیولوژی را (تقریبا) متوقف نموده و با حقوق بازنشستگی خود به دنبال کشف موارد تقلب و جعل داده ها و دستکاری در تصاویر علوم پزشکی در مقالات منتشره شده است. این پروفسور هلندی، تنها به دلیل عشق و علاقه شخصی و تعهد خود به شفافیت در علم یا Research Integrity یک کمپین بزرگ برای مبارزه با جعل در تصاویر مقالات راه اندازی کرده است. مطالب و کشفیات وی مورد توجه بسیاری از نهادهای ارزشیابی کیفیت مجلات علمی میباشد. وی همچنین سردمدار مبارزه با تضاد منافع در تحقیقات علمی است. همچنین معتقد است که ریشه فساد در کشورهایی مانند چین، اجبار دانشجویان دکتری به ارایه مقاله در فارغ التحصیلی آنهاست.


 

الیزابت مارگارتا هاربرز بیک (متولد 1966) میکروبیولوژیست هلندی و مشاور شفافیت در علم است. بیک به دلیل حرفه اش در تشخیص دستکاری عکس در نشریات علمی و شناسایی بیش از 4000 مورد بالقوه انجام تحقیقات نادرست، از جمله 400 مقاله تحقیقاتی منتشر شده توسط نویسندگان در چین (از یک شرکت مقاله نویسی) معروف است. الیزابت بنیانگذار یک وبگاه به نام Microbiome Digest است که بطور روزانه در مورد تحقیقات میکروبیولوژی و نیز شفافیت در علم  Science Integrity  مشغول است.

 

تحصیلات دانشگاهی

از سال 2001، بیک در دانشگاه استنفورد بر روی میکروبیوم‌های انسانی کار کرده است. او با بررسی میکروبیوم‌های مخاطی تأیید کرد که میکروبیوتای دهان انسان دارای جنس‌های متمایز از میکروبیوتای روده است. او در رشته تخصصی خود جوایز متعدد علمی را بدست آورده است که در لینک ویکی پدیای وی قابل مطالعه است.

کار در بخش خصوصی

در سال 2016، بیک استنفورد را ترک کرد تا برای uBiome (یک شرکت بیوتکنولوژی فعال در توالی‌بندی میکروبیوم‌های انسانی)، کار کند. اما در نهایت در سال 2018 شرکت را ترک کرد تا به طور تمام وقت بر روی تجزیه و تحلیل مقالات علمی برای تکرار تصاویر و سایر تخلفات کار کند.

در سال 2014، او وبلاگ Microbiome Digest را راه‌اندازی کرد. جایی که او تفسیرهای قابل فهمی را درباره مقالات علمی ارائه کرد. وبلاگ وی به زودی به موفقیت مهمی رسید و بیک از همکارانش در توییتر برای مدیریت محتوا کمک گرفت.او همچنین یکی از مشارکت‌کنندگان فعال Retraction Watch و PubPeer است و مقالات علمی را مئرد نقد و ارزشیابی قرار میدهد و داده‌های جعلی، تکراری و مشکوک را به همگان معرفی میکند (مانند تصاویر وسترن بلات).

Bik همراه با Arturo Cassadevall و Ferric Fang مقاله mBio را منتشر کرد که شیوع این تصاویر دستکاری شده و مشکوک را در مقالات علمی منتشر شده بررسی می‌کرد. وی در این مفاله نزدیک به 400 مقاله با دستکاری عمدی در تصاویر (یعنی حدود 800 تصویر تکراری) به همگان معرفی نمود. او تخمین می زند که نیمی از اینها با هدف گمراه کردن ایجاد شده اند.

فعالترین محقق توییتر برای رسوا کردن دیتاسازی

بیک به ویژه در توییتر، فعال است. وی با بیش از 120 هزار فالوور خود در توییتر، موارد قابل توجهی از موارد خلاف در اخلاق در نشر را در مجلات متعددی برملا کرده است.

عامل فساد در علم: احبار دانشجویان دکتری به انتشار مقاله

در فوریه 2020، ساینس گزارش داد که Bik بیش از 400 مقاله تحقیقاتی منتشر شده در چین را طی سه سال گذشته شناسایی کرده است، که ظاهراً همه از همان شرکت "تولید مقاله" (paper mill) نشات گرفته اند که خدمات کامل تولید و نشر مقالات را برای دانشجویان پزشکی ارائه می دهد. بیک معتقد است سیستم غلط آموزشی در چین دانشجویان را مجبور به انتشار مقاله برای دریافت مدرک دکتری خود میکند و همین عامل اصلی فساد در علم چین است. 

الگوی مبارزه با تضاد منافع در پاندمی کرونا

در مارس 2020، با اظهار نظر در مورد انتشار نتایج یک کارآزمایی بالینی توسط دیدیه رائول در مورد تأثیر هیدروکسی کلروکین در برابر COVID-19، او تضاد منافع را شناسایی کرد و به شدت از روش شناسی مطالعه انتقاد کرد. 

این انتقاد علمی وی به تضاد منافع با شکایت نویسندگان همراه شد. در 5 مه 2021، درست پس از اعلام وکیل دیدیه راولت مبنی بر اینکه بیک توسط IHU Marseille مورد شکایت قرار گرفته است، انجمن غیرانتفاعی فرانسوی Citizen4Science، متشکل از دانشمندان و شهروندان، یک بیانیه مطبوعاتی حاوی پیوند به یک دادخواست منتشر کرد با محکوم کردن آزار و اذیت دانشمندان و مدافعان یکپارچگی علم، به طور خاص از الیزابت بیک نام برد و از مقامات فرانسوی برای مداخله و خبرنگاران برای رسیدگی به این موضوع درخواست کمک نمود. این طومار توسط هزاران دانشمند، انجمن های علمی و شهروندان در سراسر جهان امضا شد. گاردین مقاله ای را در 22 مه 2021 منتشر کرد و گزارش داد که رائول مراحل قانونی را علیه بیک آغاز کرده است. پس از آن مقاله ای در Science منتشر شد که در 4 ژوئن 2021 در شماره چاپی 6546 به روز شد. با بیان اینکه بیش از 3000 امضاکننده از طومار Citizen4Science حمایت کردند.

در 8 مه 2021، لونی بزانسون، محقق فرانسوی پسا دکتری در دانشگاه موناش، نامه ای سرگشاده با امضای دانشمندان برای حمایت از الیزابت بیک نوشت. این نامه که در The Guardian، Science،  و Nature  نیز ذکر شده است، امضاهای بیش از 2200 دانشمند و 30 انجمن علمی را دارد.

 


لینک: https://en.wikipedia.org/wiki/Elisabeth_Bik