پابلونز چیست و چه خدماتی ارائه می دهد؟

بی شک یکی از حیاتی ترین بخش های پروسه یک مقاله علمی فرایند داوری (Peer review Process) آن است. به طوری که ۸۴ درصد از پژوهشگران بر این عقیده هستند که بدون پروسه داوری، عملا کنترلی بر فرایندهای آکادمیک و انتشار مقالات نخواهند داشت.

از سوی دیگر یافتن داور مناسب برای یک مقاله سخت ترین، پرهزینه ترین و وقت گیر ترین بخش مدیریت یک مجله محسوب میشود. به همین منظور داوری های صحیح و انتخاب داور مناسب می توانند نقش به سزایی در پیشرفت و ارتقا کیفیت مجلات داشته باشند.

بطور مثال مشکلی که ادیتورها غالبا با آن رو به رو هستند، جستجو و انتخاب داواران مرتبط و دارای صلاحیت در همان رشته است. به طوری که از ۵۳ درصد داورانی که توسط سردبیر به داوری یک مقاله دعوت می شوند، تنها ۲۲ درصد آنها واجد شرایط می باشند.


وبسایت پابلونز www.publons.com  که به تازگی توسط مجموعه عظیم Clarivate (سابقا تامسون رویترز و همان موسسه ISI مصطلح) خریداری شده است، سرویسی را ارائه می دهد که در آن محققان بتوانند داوری های خود را بررسی و به نمایش بگذارند. همچنین این اطلاعات در اختیار ادیتورها قرار می گیرد تا آنها بتوانند در انتخاب داوران مناسب جهت انجام فرایندهای داوری مقالات بهره جویند.

از سال ۲۰۱۲ به امروز بیش از ۳۵۰۰۰۰ محقق در پابلونز فعالیت دارند. همچنین تقریبا ۱٫۸ میلیون داوری در بیش از ۲۵۰۰۰ ژورنال صورت گرفته است. به طور کلی هدف پابلونز افزایش سرعت فرایند های علمی، با استفاده از کنترل و پایش پروسه های داوری می باشد.

 

پابلونز برای پژوهشگران:

پژوهشگران می توانند با ثبت نام در پرتال پابلونز، داوری های خود را ثبت نمایند. همچنین می توانند داوری های انجام شده توسط دیگر محققان را مشاهده،  بررسی و امتیاز دهی کنند. این سرویس برای تمامی پژوهشگران رایگان می باشد.

 

پابلونز برای مجلات:

ادیتورهای مجلات می توانند از اطلاعات پابلونز جهت انجام داوری ها و دعوت داوران استفاده کنند. این اطلاعات شامل داوری ها، فعالیت های علمی، پروفایل، رزومه و دیگر اطلاعات آکادمیک و شغلی محققان است. گفتنی است که مجلات جهت عضویت و بهره جویی از امکانات آن می بایست از طریق ناشر خود مبادرت به ثبت نام در پابلونز نمایند. سرویس مجلات در پابلونز همراه هزینه اشتراک سالیانه و تغییرات گسترده نرم افزاری در وب سایت مجله خواهد بود. زیرا نرم افزار پابلونز به راحتی بر روی هر پلتفرمی کار نمیکند.

 

از دیگر خدمات پابلونز نیز می توان به برگزاری دوره های آموزشی جهت استفاده داوران تازه کار و بحث و ارزیابی در ارتباط با فرایند های داوری اشاره کرد.

جهت اطلاعات و عضویت در پابلونز می توان به آدرس زیر مراجعه کرد.

https://publons.com