انتخابات انجمن سردبیران مجلات علوم پزشکی کشور و مطالبات جامعه نشریات علوم پزشکی کشور

انجمن سردبیران نشریات علوم پزشکی کشور هر چند در عمر حدود چهار ساله خود قدمهای خوبی را برای حل مشکلات صنفی و علمی و اجرایی مجلات علوم پزشکی کشور برداشته است اما بدلایل مختلف تاکنون نتوانسته است کمک موثری به سردبیران کشور ارایه نماید. شواهد آن نیز کاملا گویا و واضح است: از مشکلات عدیده اخذ مجوزهای لازم برای تاسیس یک نشریه گرفته تا عدم وجود استانداردهای لازم برای آموزش سردبیران.


اما در بررسی دلایل عدم این موفقیت میتوان به موارد متعددی از عدم خواست مسوولین ارشد دولت های قبلی در واگذاری واقعی امور به مردم گرفته تا عدم پیگیری های هیات مدیره نام برد.

به هر تقدیر این روزها هم دولت با تدبیر خود وارد عمل شده و میخواهد امور را به مردم بسپارد و هم جامعه ظرفیت پذیرش تغییر را در خود ایجاد کرده است. “انتخابات” در هر مجموعه فرصتی است برای انتخاب اصلح و استقرار شایسته سالاری.

انتظار جامعه دانشگاهی کشور بویژه سردبیران محترم نشریات علوم پزشکی از نمایندگان جدید خود حداقل دستیابی به اهداف  ذیل میباشد:
۱٫     تدبیری نو در سیاست اداره مجلات علوم پزشکی کشور
۲٫     اتخاذ راهکار و رفع موانع مدیریت اقتصاد محور مجلات
۳٫     واگذاری هر چه بیشتر امور علمی و اجرایی به انجمن سردبیران
۴٫      تشکیل کنوانسیون خط و زبان فارسی در ISIو PubMed
۵٫     تشکیل کنسرسیوم داوران ایرانی
۶٫     ارتقا ضریب نفوذ مجلات ایرانی در ISI
۷٫     تشکیل اولین کتابخانه استاندارد برای مقالات تمام متن از مجلات ایرانی
۸٫     استاندارد سازی منابع مقالات مجلات ایرانی

امیداست همکاران گرامی با شرکت در این انتخابات بتوانند حداقل به افقی روشن در تدوین سیاستهای مذکور دست پیدا کنند. البته بدون حضور در آن روز نمیتوان به آینده خوش بین بود.

زمان: پنجم دی ماه ۱۳۹۲ از ساعت نه صبح، مکان: سالن اجتماعات پژوهشکده غدد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران