نقش کلیدی نویسندگان در جذب خوانندگان بیشتر مقالات

پیرو مقالات قبلی در خصوص افزایش ارجاعات یک مجله و راهکارهای پیشنهادی برای تشویق نویسندگان به ارجاع مقالات چاپ شده در مجلات توسط سردبیران و پیرو آن افزایش Impact Factor، در زیر چند نمونه پیش نویس برای ارسال به نویسندگان پیشنهاد می گردد. با مطالعه دقیق و بررسی Citation مقالات توسط سردبیر محترم،  می توان این پیش نویس ها را برای سه دسته مختلف نویسندگان اختصاصی سازی کرده و از طرف مجله ارسال نمود.


۱)    ارسال پیام های تشویقی و اطلاع رسانی برای تمام نویسندگان:
در این نمونه پیام ها می توان لیستی از مقالات منتشر شده مجله در پایگاه Web of Science را تهیه کرده و به همراه دلایل انگیزشی برای نویسندگان مختلف ارسال نمود تا در سایر مقالات خود از این عناوین به عنوان رفرنس استفاده کنند. به عنوان مثال می توان ارزش علمی یک مقاله را از نگاهی متفاوت به نویسنده اشاره نمود و از وی درخواست نمود که با به اشتراک گذاشتن مقاله خود با دیگران به ارزش علمی مقاله بیافزاید. یا حتی نوعی از مشوق های معنوی و یا مادی را برای وی درنظر گرفت .مثلا خدماتی را برای نویسندگانی که از مقالات لیست شده استفاده کرده اند در نظر گرفت (مانند چاپ سریع یا افزایش احتمال پذیرش در مقالات بعدی آنها).

۲)    نویسندگان مقالاتی که Citation صفر دارند:
پس از بررسی های ماه به ماه گزارش ارجاعات WOS توسط سردبیران محترم، می توان ایمیل هایی برای مقالات با ارجاع صفر ارسال نموده و این موضوع را به اطلاع آنها رساند. در این ایمیل ها می توان به اهمیت بالای شاخص علمی H-Index و ایمپکت فاکتور مجله و تاثر آنها در کیفیت علمی هر مقاله اشاره نمود.
چگونه در مقالات با ارجاعات کم موجب ارتقا وضعیت مقاله شویم؟
•    تشویق نویسنده به ارجاع به این مقاله در سایر مقالات خود: یکی از بهترین و موثرترین روشهای افزایش ارجاعات ، تشویق نویسنده به ارجاع این مقاله در در مقالات دیگری است که توسط وی و یا یکی دیگر از نویسندگان نوشته خواهند شد.
•    ارسال ایمیل به سایر همکاران: نویسنده میتواند با یک ایمیل به همکاران دیگر خود یادآوری نماید تا از این مقاله در مقالات خود استفاده نمایند.

۳)    ارسال برای نویسندگان مقالات جدید (New Submission):
در این موارد می توان با در نظر گرفتن گزینه های تشویقی برای نویسندگان باعث بالا رفتن ارجاع مقاله شد. برای مثال سردبیران محترم می توانند با ارسال ایمیل به نویسندگان مقالات تازه سابمیت شده اعلام نمایند که تا زمان پذیرش مقاله و طی پروسه داوری، چنانچه در سایر مقالات به این مقاله رفرنس داده شود از مزایایی همچون تخفیف یا تسریع چاپ برخوردار خواهند بود.

هدف ما ارتقا سطح علمی مقاله شما و افزایش استنادپذیری (Citation) به مقالات است که بدون شک با همراهی شما و سایر نویسندگان میتوانید در این فرایند علمی با ما همراه باشید.
تیم تخصصی انتشارات کوثر آماده ارایه راهکارهای مدون به سردبیران محترم می‌باشد.