وضعیت مجلات کشور در ISI نگران کننده است

دکتر اکبر ساری رئیس کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور درمجمع مجلات پابمدی کشور ضمن ارایه گزارش آماری از رشد کمی مجلات مصوب کشور به بیان وضعیت مجلات در پایگاه PubMed و ISI پرداختند.


ایشان توضیح دادند که از سال ۸۳ که تنها دو مجله کشورد در PubMed قابل جستجو بود به مدد سردبیران و هیات تحریریه و تلاش ناشران مجلات تا به امروز ۷۰ مجله ایرانی در این پایگاه قابل جستجو می‌باشند که کمتر از ۱۰ مورد آنها در Medline نمایه می‌باشند و الباقی (حدود ۶۰ مجله) از طریق لیست شدن در PubMed Central در پایگاه PubMed قابل مشاهده برای همه محققات می‌باشند. وی موفقیت ورود مجلات به پابمد را یک افتخار ملی و در نتیجه عزم و تلاش گروهی مسئولین و هیات‌های تحریریه مجلات دانست. که نیاز به پیگیری و پایش دایم دارند. اما در خصوص مجلات ISI متاسفانه تعداد مجلات از سال ۸۳ تا کنون نتوانسته ایم روند صعودی را حفظ کنیم به طوری که پس از صعود به ۲۳ مجله در سال ۱۳۹۱، امسال (۱۳۹۳) یک مجله خود را از دست داده‌ایم و روند نزولی شده است.آقای دکتر ساری ضمن برشمردن اهمیت ISI و ارزش بیشتر علمی آن در مقایسه با PubMed هم مجلات را به نمایه شدن در ISI تشویق نمودند. ایشان کاهش استناد محققان ایرانی به مجلات ایرانی و عدم هماهنگی سردبیران مجلات ایرانی برای ارایه راهکارهای تقویت هدفمند و علمی IF را از مجله دلایل عدم موفقیت مجلات در ISI بیان نمودند.

PMC

نگرانی این مقام مسئول در خصوص توقف رشد علمی مجلات ایرانی در ISI می‌تواند یک زنگ خطر جدی برای همه سردبیران ایرانی محسوب شود. شایسته است سردبیران با یک برنامه ریزی مناسب و کار گروهی علاوه همکاری‌های داخلی در کشور از سایر محققان ایرانی و نخبگان ایرانی خارج از کشور نیز برای این مهم مدد جویند.

انتظار می‌رود انجمن سردبیران و کمیسیون نشریات با تشکیل یک کارگروه ویژه به بررسی و ارایه راهکار به سردبیران ایرانی بپردازد.

برای دریافت اسلایدها کلیک نمایید.

شیما رحیمی،
خبرنگار سای نیوز