داوری نشریات در اسکوپوس چگونه است؟

پس از اینکه یک نشریه در اسکوپوس سابمیت شد ، جهت بررسی اعتبار اولیه این مجله برای داوران اسکوپوس ارسال می شود. تمامی نشریاتی که تمایل به ایندکس شدن در پایگاه اسکوپوس را دارند،  باید شامل حداقل و کوچکترین معیارهای اسکوپوس برای نمایه شدن  باشند و نشریه ایی که هر یک از این معیارها را نداشته باشد، برای داوری انتخاب نمی شود.


معیارهای اولیه که از طرف اسکوپوس تعیین شده است به این شرح است:

 • مطالبی که در نشریه منتشر شده اند، باید مقالات peer-review شده  باشند.
 • نشریه باید طبق یک روند منظم زمانی مشخص منتشر شود و دارای کدISSN که آن را از مرکز بین المللی ISSN دریافت کرده باشد.
 • محتوای مجله باید برای تمامی خواننده ها و پژوهشگران دنیا قابل خواندن و مرتبط باشد (حداقل دارای رفرنس به زبان لاتین باشد و چکیده و عنوان مطالب آن به زبان انگلیسی باشد)
 • نشریه باید بیانیه مربوط به اخلاق در نشر و قصور در نشر را داشته باشد.

 

علاوه بر این طبق یک سیاست کلی،  نشریات باید حداقل تا دو سال قبل از درخواست نمایه شدنشان در اسکوپوس،  سابقه نشر داشته باشند تا بتوانند در مرحله داوری قرار بگیرند.

هدف از مقالات peer-review در نشریات علمی ، دستیابی کارشناسان علمی و پژوهشگران  یک رشته خاص، به مقلات با کیفیت یک مجله علمی و در زمینه تخصصی خودشان است . قبل از اینکه یک مقاله به عنوان یک مقاله مناسب برای نشر در یک مجله در نظر گرفته شود، باید مراحل ارزیابی زیر را طی کند:

 

 • نویسنده مقاله باید مقاله را برای سردبیر مجله بفرستد و پس از آن مراحل مربوط به سابمیت شدن مقاله با توجه به قوانین نشریه طی می شود. با توجه به  که داوران نیز مانند نویسنده مقالات در آن رشته علمی فعالیت میکنند برای همین به نوعی همکار نویسنده محسوب می شوند و به این دلیل است که به  این نوع داوری، داوری همکار (peer-review) گفته می شود.

 

 • داوران که افرادی بی طرف هستند، با دقت زیادی کیفیت مقاله سابمیت شده را بررسی می کنند. آنها معمولا معیارهای ارزیابی مربوط به خود را دارند.

 

 • داوران در هرمقاله متدولوژی تحقیق را از لحاظ اعتبار و موجودیت مورد ارزیابی قرار می دهند. آنها همچنین در رابطه با رعایت اخلاق در پژوهش و یا سرقت علمی بسیار با احتیاط عمل می­کنند.

 

 • در صورت مناسب بود مقاله برای انتشار در مجله، داوران ممکن است مقاله را برای ویرایش های احتمالی دوباره به نویسنده ارجاع بدهند و در مواردی که مقاله برای انتشار معیارهای لازم را ندارد، مردود می شود. دلایل مردودیت مقاله برای نویسندگان توضیح داده می شود. سردبیران مجلات برای مردود کردن و یا قبول کردن مقالات برای نشر در مجله به نظرات داوران خود متکی هستند.

 

 

چگونه میتوانیم  از مرحله داوری نشریه خود توسط اسکوپوس و وضعیت آن در این مرحله اطلاعاتی کسب کنیم؟

و در صورت پرسیدن سوال خاص در رابطه با معیارهای  انتخاب ژورنال توسط  اسکوپوس یا نیاز به دریافت  اطلاعات جهت آگاهی از وضعیت ژورنال سابمیت شده می­توانیند به تیم پشتیبانی اسکوپوس از طریق لینک زیر پیام  دهید.

titlesuggestion@scopus.com

 

چندین  نوع داروی مختلف  وجود دارد که رایج ترین آنها به شرح زیر است:

 

 • داوری سردبیر اصلی: تنها یک یا دو سردبیر برای هر ایشو، مقالات را خوانده، داوری و انتخاب می کنند.
 • داوری باز: در این نوع از داوری، داوران و نویسندگان به خوبی از هویت یکدیگر آگاه هستند . برای تمام مقالات هر ایشو حداقل سه داور وجود دارد.
 • داوری دوسو کور: داوران و نویسندگان به هیچ عنوان از هویت یکدیگر با خبر نیستند . در این حالت برای هریک از مقالات هر ایشو حداقل دو نویسنده وجود دارد.

 

فرمت های جدید داوری، داوری پس از انتشار است به این معنی که پس از اینکه نسخه اولیه ایی از مقاله منتشر شد، داوری نیز به صورت آنلاین انجام می گیرد.

 

 

تنظیم و گردآوری:  افسانه سادات مکه، کارشناس نمایه سازی