مجله پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در پابمد سنترال آرشیو شد

مجله علوم پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی از شماره اول تا امروز در پابمد سنترال آرشیو و نمایه شد. این مجله پس از چاپ ۱۲۰ مقاله علمی و با اتکا به ۷۲ نفر از هیات تحریریه خود در آبان ۹۳ موفق به راهیابی به پایگاه PubMed گردید. علوم پرستاری و مامایی به عنوان دو رشته از مهمترین رشته‌های پیراپزشکی از اهمیت ویژه‌ای در ارتقاء سلامت مردم برخوردار می‌باشند.


متاسفانه در سال‌های اخیر با تمرکز بیشتر بر روی رشته پزشکی و مجلات تخصصی آن، این دو رشته پایه کمتر مورد توجه محققین مربوطه قرار گرفته است. اکنون به مدد این اعتبار علمی به دست آمده توسط مجله می‌توان با تقویت زیر ساخت‌های تحقیقاتی و افزایش تولیدات علمی در این دو رشته به ایجاد و بهره‌برداری از نخستین بانک اطلاعاتی پرستاری و مامایی در کشور امیدوار بود.

یکی از مهمترین مشکلات محققین علوم پرستاری و مامایی در انتشار نتایج تحقیقات علمی خود در مجلات معتبر بین‌المللی، منطقه‌ای (local) بودن طراحی مطالعات است که با استناد به این دلیل مجلات معتبر از پذیرش این مقالات سرباز می‌زنند. حال آنکه اصل انجام مطالعات توصیفی و منطقه‌ای زیر بنای مطالعات تحلیلی و مداخله‌ای آینده‌نگر می‌باشد. لذا محققین کشورمان می‌توانند بدون دغدغه از منطقه‌ای (local) بودن نتایج تحقیقات خود به انتشار مقالات خود در این پایگاه علمی مبادرت نمایند.

محققین گرامی میتوانند با ورود به سایت مجله مقالات خود را سابمیت نمایند.

 

Dr adib

دکتر ادیب، سردبیر مجله:

انتظار ما دریافت مقالات با کیفیت بالا از همکاران ایرانی است

بدنبال کسب این موفقیت مصاحبه ای با سردبیر محترم مجله جناب آقای دکتر محسن ادیب حاج باقری صورت پذیرفت که در ذیل ملاحظه میفرمایید:

۱)        هدف از تاسیس مجله چه بود؟

با توجه به تعداد کثیر مطالعات انجام شده در زمینه پرستاری و مامایی و انبوه دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این دو رشته، و همچنین تعداد اندک مجلات انگلیسی تخصصی مربوطه در کشور، طبع و نشر مجله انگلیسی زبان در این حیطه از اهداف دانشکده پرستاری و مامایی کاشان قرار گرفت. تحقیقات ارزشمندی که در کشور انجام می پذیرد از شانس کمی برای ارائه اطلاعات به جامعه علمی جهانی برخوردار هستند. انتشار این مجله برای ایفای نقش بیشتر کشور در تولید، نشر و ارتقای دانش جهانی و خصوصا منطقه خاورمیانه در رشته پرستاری و مامایی طراحی و اجرا گردید.

۲)       چه گروههای هدفی از نویسندگان و خوانندگان در مجله مدنظر شما میباشند؟ مقالات این نشریه بصورت مقالات تحقیقی، مروری، نامه و بحث برای گروه های هدف دانشجویان، اساتید، صاحبنظران، مسئولین و کارکنان محترم رشته های پرستاری و مامایی تهیه می گردد.

۳)     تاکنون چند شماره از مجله منتشر شده است؟ شماره اول این نشریه در تابستان ۱۳۹۱ منتشر شد و فعالیت مجله تاکنون بطور منظم ادامه داشته و در حال حاضر ۹ شماره این نشریه منتشر شده است.

۴)       نحوه داوری مقالات چگونه است؟ این مجله مقالات را صرفا به زبان انگلیسی برای بررسی و چاپ می پذیرد. هر مقاله ابتدا از نظر رفرنسها، کیفیت ربان انگلیسی و سرقت ادبی مورد بررسی قرار میگیرد و درصورت برخورداری از اصالت و کیفیت لازم، وارد فرایند داوری (علمی، زبان انگلیسی و آماری) میشود. پس از انجام داوری ، نظرات داوران و هیات تحریریه مجله برای نویسنده پاسخگو ارسال میشود. معمولا از نویسندگان خواسته میشود تا طی مدت دو هفته مقالات را اصلاح و مجددا از طریق وبسایت مجله ارسال نمایند. بسته به کیفیت مقالات ممکن است مقالات پس از داوری رد و یا در چند نوبت مورد بررسی مجدد و اصلاح قرار گیرند. قرار می گیرد. سرعت داوری و تعیین تکلیف مقالات در الویت مسئولین مجله قرار دارد به نحوی که زمان ارسال مقاله و چاپ آن بطور متوسط کمتر از ۳ ماه بوده است. برای داوری مقالات، مجموعه ای از صاحبنظران رشته های پرستاری و مامایی، پزشکی و بهداشت با هیئت تحریریه همکاری دارند و داورانی از کشورهای ترکیه، فلسطین، تایوان، انگلستان، امریکا و… نیز نظرات ارزشمند خود را ارائه می نمایند.

۵)        از همکاران خود چه انتظاری دارید؟ از محققان محترم پرستاری و مامایی انتظار می رود با ارسال مقالات با کیفیت خود و نیز همکاری موثر در انجام داوری هرچه بهتر مقالات، ما را در ادامه انتشار این مجله یاری نمایند و به غنای علمی آن بیافزایند.

۶)        این موفقیت را مرهون چه میدانید؟ موفقیت این مجله در تعهد کاری و گذاشتن وقت و انرژی زیاد مسئولین مجله و هیئت محترم تحریریه، حمایت همه جانبه مسئولین دانشگاه خصوصا معاونت محترم پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کاشان و پشتیبانی تیم حرفه ای شرکت کوثر و عزیزانی بوده است که نتایج تحقیقات علمی خود را در اختیار ما قرار داده اند. علاوه بر این، محققان گرامی که تاکنون در فرایند داوری مقالات مشارکت نموده اندنقش غیر قابل انکاری در موفقیت مجله ایفا نموده اند.

۷)        برنامه شما برای آینده چیست؟ این مجله قصد دارد در آینده به ایندکس های شناخته شده بین المللی بیشتری وارد شده و ضریب تاثیر مجله را افزایش دهد. همچنین مقالات بیشتری از محققین جهانی را جذب و منتشر نماید

شیما رحیمی،
خبرنگار سای نیوز