منابع اطلاعاتی کتابخانه ملی- پزشکی آمریکا، برای فاجعه ابولا در سال ۲۰۱۴

برخی منابع و ماخذ اختصاصی و مرتبط در خصوص فاجعه ابولا که در غرب آفریقا رخ داده است در کتابخانه ملی – پزشکی ایالات متحده آمریکا برای کسانی که به اطلاعات بهداشتی آن نیازمندند در دسترس قرار دارد.

به همین منظور از ماه آگوست سال جاری پیوندهای گوناگونی از منابع اطلاعاتی در خصوص فاجعه سال ۲۰۱۴ میلادی در سایت کتابخانه ملی – پزشکی آمریکا منتشر شده است و همواره به طور مستمر در حال روزآمد‌سازی است.


منابع این سایت کمک بسیار شایانی در درک بهتر موضوعات بهداشتی، مرتبط با بیماری ویروسی ابولا ( EVD) خواهد بود؛ این بیماری گاهی با عنوان دیگری بنام تب خونی ابولا (EHF) نیز شناخته می شود.

در این سایت، منابع کتابخانه ملی – پزشکی آمریکا و نیز دیگر سازمان های کلیدی به منظور پاسخگویی متخصصین بهداشت و عموم جامعه فهرست شده است. این منابع شامل راهنماها، اسناد آموزشی، مقالات نشریات رایگان، کتاب ها، اطلاعاتی در خصوص توالی ژنی، نقشه ها، گزارش وضعیت های گوناگون درباره این بیماری، رسانه های اجتماعی، اطلاعاتی برای عوام و غیره است.

درهمین راستا در آگوست سال جاری میلادی، موسسه‌ای پیشگام در زمینه مقابله اضطراری با بیماری ابولا و به منظور مراقبت‌های تخصصی و بهداشتی بیشتر، با نام اختصاری EAI فعالیت خود را آغاز کرد؛ این موسسه با مشارکت کتابخانه ملی – پزشکی آمریکا و جمعی از ناشران شکل گرفته است. این موسسه تاکنون دسترسی رایگان به بیش از ۶۵۰ نشریه زیست پزشکی، چهار هزار کتاب مرجع و بسیاری از منابع اطلاعاتی درون خطی را برای متخصصین مراقبت های بهداشتی و کتابخانه‌هایی که تحت تاثیر این فاجعه قرار دارند تهیه کرده است. این خدمات برای کتابخانه‌ها موقتی است و تا زمانی ارائه می‌شود که بیماری ابولا کنترل شود. همچنین یکی دیگر از اهداف این موسسه، پاسخگویی کارکنان پزشکی به فجایع خاص است. باید توجه داشت که EAI یک پایگاه اطلاعاتی با دسترسی رایگان نیست؛ هدف موسسه EAI کمک به جوامع آسیب دیده است. بنابراین چنانچه شما نیز کتابخانه یا سازمانی را می‌شناسید که درباره بیماری ابولا تلاش‌هایی را انجام می دهد، خدمات موسسه EAI را به آنان معرفی کنید.

در گذشته موسسه EAI خدمات برجسته ای را به جامعه جهانی عرضه کرده است؛ برای نمونه کمک به نابودی بیماری وبا در جزیره هاییتی، کمک به زلزله‌زدگان و سیل‌زدگان کشور پاکستان و تسونامی در ژاپن.

برخی از مشارکت‌کنندگان در موسسه EAI عبارتند از: انجمن دانشگاهی طب کودکان، انجمن آمریکایی توسعه علوم، انجمن شیمی آمریکا، انجمن پزشکی آمریکا و بسیاری از ناشران معتبر و بین المللی مانند وایلی و آکسفورد.

http://www.nlm.nih.gov/news/ebola_resources_2014.html

مهدی لطفی پناه
کارشناس ارشد علوم کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی
دانشگاه علوم پزشکی تهران