ایجاد بزرگترین شبکه مجلات پزشکی در منطقه هدف اصلی ماست

دکتر کامران باقری لنکرانی استاد تمام دانشگاه و سردبیر مجله Shiraz E Medical Journal در مصاحبه اختصاصی با سای نیوز ضمن تبریک موفقیت اخیر این مجله در ورود و مشاهده در PubMed تاریخچه و اهداف تاسیس این مجله را که معتبرترین واولین مجله الکترونیکی پزشکی کشور میباشد را بیان نمودند.


۱) هدف از تاسیس مجله Shiraz E Medical Journal چه بود؟ و اصولا چه چیزی باعث شد در آن زمان که ضریب نفوذ اینترنت در ایران و دنیا بسیار پایین بود شما به فکر تاسیس مجله الکترونیک باشید؟

باید در پاسخ به این سوال به شرایط سال ۱۳۷۸ اشاره کنم. در آن زمان تعداد مجلات علوم پزشکی کشور بسیار محدود بود . نوعی انحصار در این انتشار هم وجود داشت و امکان نشر در خارج از کشور در برخی موارد برای محققین آسان تر از داخل بود. تقریبا هیچ مجله ای پایگاه اینترنتی نداشت و بسیاری از مقالات داخلی اصلا دیده نمیشدند .  روند روبه رشد جهانی نشریات الکترونیک کاملا واضح بود ولی کمتر  کسی به فکرحضور در فضای مجازی بود. در آن زمان من مدیر گروه داخلی  دانشگاه علوم پزشکی شیراز بودم. فکر کردم باید در این شرایط کاری کرد. محصولات علمی خوبی توسط محققان جوان تولید میشد ولی انعکاس نداشت. با توجه به همه این موارد به سمت ایجاد اولین نشریه تمام الکترونیک پزشکی در کشور رقتیم و شماره اول مجله الکترونیک پزشکی شیراز را در سال ۱۳۷۸ منتشر کردیم. شروع انتشار با واکنش های متفاوتی داشت. بعضی در حد یک تفنن به این موضوع نگاه میکردند . دانشگاه در آن زمان این کار را جدی نگرفت و ما تا ۵ سال با بودجه شخصی که از اساتید گروه داخلی اهدا میشد ، مجله را اداره کردیم . به تدریج مجله در فضای مجازی جهانی جایگاه پیدا کرد. اولین بار که مقاله ای از آقریقا دریافت کردیم بسیار برایمان مسرت بخش بود که مجله ما پایگاه جهانی پیدا کرده است.  پایگاه اسکوپوس حدود ۸ سال پیش به ما پیشنهاد نمایه شدن را داد و ما تا آن موقع اصلا به این فراست نبودیم . الان این مجله در بیش از سی پایگاه نمایه میشود.

semj-

۲) مجله برای چه گروههای هدفی طراحی شده است؟

ما تلاش کردیم یک مجله طب عمومی باشیم . تقریبا در همه زمینه ها ی مرتبط با علوم پزشکی مقاله منتشر کرده ایم. اخیرا در زمینه بهداشت عمومی هم مقالاتی را داشته ایم.

۳) فعالیت مجله شامل چه مواردی است؟

ما مقالات مروری و پژوهشی اصیل منتشر میکنیم. تعداد موارد گزارش موردی در مجله به شدت کاهش یافته است. نامه به سردبیر و مقاله سردبیری نیز با دعوت قبلی چاپ میشود

۴) نحوه داوری مقالات چگونه است؟

داوری از همان سال های اول به صورت مجازی وبا استفاده از پایگاه مجله بود که در زمان خودش نو آوری بود . داوران از صاحب نظران بین المللی انتخاب میشوند که در آن زمینه مقاله دارند .

۵) از همکاران خود چه انتظاری دارید؟

ما همکاران خوبی از کشور های مختلف وبه خصوص کشور عزیز خودمان داریم که همواره پشتیبان ما در داوری مقالات بوده اند

۶) این موفقیت را مرهون چه میدانید؟

کار مجله کاری مستدام است . فراز ونشیب زیادی دارد .نباید خسته شد . همکاران خوبی در این مجله داریم. آقای دکتر محمود بهشتی در سال هایی که من تهران بودم همه امور مجله را پیگیری کردند و نگذاشتند کار تعطیل شود نقش مهمی در ارتقای مجله داشتند .

۷) برنامه شما برای آینده چیست؟

امیدوارم بتوانیم مجله را در زمینه علوم پزشکی با نگاه  جامع ارتقا دهیم. همچنین انشالله با کمک سایر همکاران و نگاه تخصصی به انتشار مجله بتوانیم در آینده نزدیک این مجله را به بزرگترین و به روز ترین مجله علمی پزشکی در ایران و منطقه تبدیل کنیم. بدون شک ورورد به پابمد ابتدای حرکت بوده و از این به بعد لازم است تا با جدیت و تلاش بسیار بیشتر از قبل به فکر ارتقا مجله و ایجاد یک شبکه بزرگ از مجلات در رشته های مختلف علوم پزشکی باشیم.