موفقیت مجله را مرهون زحمات گروه علمی و انتشارات کوثر میدانیم

به دنبال کسب موفقیت اخیر مجله غدد درون ریز و متابولیسم پژوهشکده غدد دانشگاه شهید بهشتی ضمن تبریک فراوان به مدیر مسئول و سردبیر اول مجله جناب آقای پروفسور عزیزی و سرکار خانم دکتر زاده وکیلی و سایر همکاران زحمتکش و متخصص مجله مصاحبه مختصری با استاد نمودیم که به استحضار میرسانیم.


همچنین انتشارات کوثر به نمایندگی یاد و خاطره سردبیر فقید مجله مرحوم پروفسور زاهدی اصل را گرامی می‌دارد.

 

هدف از تاسیس مجله‌ای با این سبک و به زبان انگلیسی چه بود؟

پروفسور عزیزی: هدف اصلی در تاسیس مجله به زبان انگلیسی در درجه اول انتشار نتایج ارزشمند تحقیقات پزشکان و محققان ایرانی بود که یا به دلیل مشکلات سیاسی و تحریم‌ها و یا به دلیل اولویت نداشتن نتیجه تحقیقات در سطح دنیا نیاز به انتشار آنها در یک دیتابیس ایرانی بود. به عبارت دیگر هدف این بود که یک مجله از ایران بتواند در سطح خاورمیانه به نیاز محققین مربوطه پاسخ دهد.

نقاط قوت مجله را چه می‌دانید و اصولا چه مواردی را در کسب این موفقیت موثر میدانید؟

پروفسور عزیزی:

 

  • نکته اول تلاش شبانه‌روزی همه همکاران از زمان تاسیس تا امروز در بخش علمی مجله  و دقت نظر داوران و اسوشیت ادیتورهای مجله بود که بدون همکاری همه جانبه آنها این موفقیت به دست نمی‌آمد.
  • نکته دوم که در سال‌های اخیر اتفاق افتاد: حمایت موسسه کوثر در موضوع انتشار مجله چه از نظر فرمت و چه از نظر استانداردهای نشر مجله بود که با همکاری دو واحد مربوطه توانستیم مجله را هم در پابمد هم در ISI نمایه سازیم.

 

اهداف و چشم انداز آینده مجله را بیان بفرمایید.

پروفسور عزیزی: انشالله قصد داریم با دعوت از محققان برجسته دنیا کیفیت مقالات منتشره را افزایش دهیم و مقالاتی را منتشر کنیم که شانس ارجاع بیشتری دارند. همچنین از این به بعد به مقالات Systematic Review و Meta-Analysis خواهیم پرداخت که از صاحب نظران هر رشته و هر موضوع خاص منتشر خواهیم نمود زیرا این نوع مقالات در بحث Impact Factor بسیار مهم می‌باشند.

نحوه تعامل شما با داوری های مقالات مختص اعضای پژوهشکده چگونه بود؟

پروفسور عزیزی: قانون پژوهشگاه انتشار حداکثر ۱۰% مقالات پژوهشکده در هر شماره است. در خصوص انتشار مقالات به عنوان یک اصل از همکاران پژوهشکده اکیدا درخواست نمودیم که حداکثر در هر شماره ۲ مقاله از حدود ۲۰ مقاله موجود از مرکز ما باشد. به ویژه در خصوص داوری‌ها نیز اقدامات سخت‌گیرانه ‌تری نسبت به مقالات سایر محققان اعمال نمودیم. بدون شک این دو مورد فوق در ارزشیابی علمی مجله تاثیر به سزایی داشته است.