تاثیر ۲ داروی جدید در درمان بیماری هپاتیت و HIV

رییس شبکه هپاتیت ایران طی دو نامه جداگانه به رییس سازمان غذا و دارو درخواست کرد که واردات و همچنین تولید داخل مشابه دو داروی موثر در زمینه درمان هپاتیت C و HIV و هپاتیت B در دستور کار این سازمان قرار گیرد.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در نامه نخست دکتر سیدموید علویان به دکتر رسول دیناروند آمده است:« همانطور که مستحضر هستید اخیرا داروی Elbasvir/Grazoprevir با نام تجاری Zepatier جهت درمان بیماران هپاتیت C مزمن مورد تایید FDA قرار گرفته است. این داروها با مهار تکثیر ویروس منجر به درمان بیماری در بیش از ۹۰ درصد بیماران شده و می‌تواند جایگزین درمان‌های حال حاضر با اینترفرون شود.


خوشبختانه عوارض مصرف Elbasvir/Grazoprevir نسبت به درمان‌های قبلی بسیار کمتر می‌باشد. قابل ذکر است Elbasvir/Grazoprevir به دلیل عدم متابولیسم کلیوی قابل استفاده در بیماران کلیوی و تحت همودیالیز می‌باشد که از این حیث در میان درمان‌های جدید هپاتیت C منحصر به فرد است. از نظر اینجانب داروی Elbasvir/Grazoprevir می‌تواند نقش موثری در درمان بیماران ایرانی مبتلا به هپاتیت C داشته باشد. براین اساس خواهشمند است نسبت به واردات این دارو یا ساخت مشابه داخلی در آینده نزدیک اقدام لازم را مبذول فرمایید.»

علویان همچنین در نامه دیگری خطاب به دیناروند آورده است:« همانطور که مستحضر هستید اخیرا داروی Tenofovir Alafenamide Fumarate جهت درمان بیماران HIV مورد تایید FDA قرار گرفته است. این دارو علاوه بر بیماران HIV در بیماران هپاتیت B هم قابل استفاده می‌باشد و به زودی توسط FDA برای درمان بیماران هپاتیت B مورد تایید قرار خواهد گرفت.

خوشبختانه عوارض کلیوی مصرف Tenofovir Alafenamide Fumarate نسبت به درمان قبلی با Tenofovir Disoproxil fumarate یا (Tenobiovir) بسیار کمتر است که از این حیث منحصر به فرد می‌باشد.

از نظر اینجانب داروی Tenofovir Alafenamide Fumarate می‌تواند نقش موثری در درمان بیماران ایرانی مبتلا به هپاتیت B داشته باشد. براین اساس خواهشمند است نسبت به ساخت مشابه داخلی این دارو در آینده نزدیک اقدام لازم را مبذول فرمایید.

دعای خیر بیماران بدرقه راهتان.»