شماره 84 / 2022-06-30 / 5 مقاله
روش صحت سنجی مقاله منتشره در یک مجله چیست؟

ارایه مقاله برای دفاع یا اخذ مدرک دکتری در دو کشور ایران  و چین یکی از عوامل اصلی بروز فساد در پژوهش این دو کشور است زیرا دانشجویان مقاطع تکمیلی در این دو کشور برای اتمام دوره تحصیل و ورود به بازار کار مجبورند تا بدون توجه به کیفیت پروژه، با دو مقاله منتشره در مجلات معتبر (و نمایه شده!) تنها به کمیت توجه داشته باشند. به عنوان ناشر مجلات، در اقدامی بسیار شگفت اخیرا شاهد این هستیم که از دفاتر آموزش برخی شعب دانشگاه آزاد ایمیلی بدون محتوا و تنها با داشتن یک سوال در موضوع ، اقدام به صحبت سنجی یک مقاله میکنند. صرفنظر از اشکالات فراوان در شکل ارسال ایمیل (اعم از آدرس ایمیل که شخصی و سرویسهای عمومی ایمیل است) و یا صرفنظر از ایرادات فراوان در نگارش این نوع ایمیل ، سوال اساسی این است: آیا مسوولین آموزشی و یا پژوهشی این دانشگاهها راه مناسب تری برای بررسی مقاله ادعایی دانشجویان خود ندارند؟!

بر اساس آخرین گزارش ارجاعات و ضریب نفوذ موسسه کلاریویت

 

طبق آخرین آمار ارایه شده توسط پایگاه استنادی ISI که در ماه ژوئن 2022 میلادی تحت عنوان Journal Citation Reports ارایه گردید، ضریب نفوذ تمام مجلات منتشر شده توسط انتشارات بریفلندز در سال 2021 میلادی رشد داشته‌اند. ایمپکت مجله هپاتیت از رشد دو برابری برخوردار بوده و به 1.22 رسید. همکاری بین مجلات در درون ناشرین دانشگاهی از جمله مهمترین دلایل ارتقا ایمپکت مجلات محسوب میشود. متاسفانه در کشور ما، مجلات بدلیل وجود ناشرین غیرحرفه ای و یا "ناشرین تک مجله" از عرصه های رقابت در ایمپکت باز می مانند.

یک بخش مهم در سابمیت مقاله که توجه بسیاری از داوران را به خود معطوف کرده است

دیتای هر پژوهش می بایست در یک محل آنلاین ذخیره و لینک آن به اطلاع داوران برسد. یک نویسنده موظف است به منظور بازتولید نتایج این دیتای پژوهش خود را در زمان سابمیت مقاله اش به مجله معرفی کند. به این بخش در اصطلاح بازتولید داده یا Data Reproducibility اطلاق میشود. داوران هم باید با علم کافی دسترسی به این دیتا داشته و بتوانند در صورت لزوم نتایج مطالعه را با کمک نرم افزار آماری مرتبط برای خود مجدد بدست آورند. "دستکاری در داده" یکی از موارد خلاف اخلاق در پژوهش است که ناظرین بین المللی معتقدند با کمک این روش میتوانند از وقوع آن در مقالات جلوگیری کنند. هم اکنونی بسیاری از مجلات معتبر دنیا بیانیه بازتولید دیتا را در هنگام پذیرش مقاله اجباری کرده اند.

برگی دیگر بر افتخارات مجلات دانشگاهی کشور

با افتخار به اطلاع می رسانیم که در جدیدترین ارزشیابی، هفت مجله از مجموعه مجلات انتشارات بریفلندز، با بهره گیری از توان علمی داوران و اعضا هیات تحریریه خود در کنار رعایت استانداردهای نشر توانستند در پایگاه نمایه سازی EBSCO نمایه گردند. انتشارات بریفلندز کسب این موفقیت ارزشمند را به اعضا محترم هیات تحریریه مجله و جامعه دانشگاهی کشور تبریک میگوید. بدون شک نمایه شدن هر یک مجله ایرانی موجب مباهات ماست.

بر اساس طراحی مطالعه خود اقدام به نگارش مقاله خود بنمایید

داوری یک مقاله علمی، قضاوتی است دانشگاهی که در نهایت سرنوشت یک انسان را تعیین میکند. داور میتواند با داوری عادلانه و مناسب خود موجب تقویت ارزش علمی شود. داوران در دنیای علم، تنها به دلیل کار خیر و خداپسندانه داوری نمی کنند، بلکه آنها وظیفه دارند تا علم را "پاک و تمیز" نمایند. این مسوولیت همه ما به عنوان افراد علمی است که با کمک داوری های علمی و دقیق ، "علم درست" را به همه مردم ارایه کنیم. داوری یک مقاله علمی در دوران تحصیل آموزش داده نمیشود. برای داوران در مجلات علمی باید بهترین و به روزترین دستورالعملها و چک لیستهای داوری آماده و در دسترس باشد. این دستورالعمل ها میتواند بهترین راهنمای داوران باشد. در انتشارات بریفلندز این چک لیستها در هنگام داوری به داوران ارایه میشود و آنها میتوانند بر اساس نوع مطالعه یا Type and Design of the Study یکی از این دستورالعملها را انتخاب و بر اساس نکات ارایه شده در آنها به داوری یک مقاله علمی بپردازند.