مجله 20 / 2014-10-07 / 5 مقاله
آموزش نمایه سازی برای سردبیران

Scopus چیست؟
Scopus و یا بطور رسمی SciVerse Scopus یک منبع اطلاعاتی و کتاب شناسی، حاوی چکیده و متن تمام مقالات از مجلات علوم پزشکی، فنی و انسانی است. این مجموعه حدود ۱۸۰۰۰ عنوان از بیش از ۵۰۰۰ ناشر بین المللی را داراست و موضوعات علمی، فنی، پزشکی و علوم اجتماعی (هنر و علوم انسانی) را پوشش می دهد. Scopus متعلق به Elsevier است و ثبت نام آن از طریق آنلاین در دسترس است. جستجو در Scopus نتیجه ترکیب تحقیقاتی از صفحات علمی است که یکی از محصولات دیگر Elsevier می باشد و همانند یک منبع اطلاعاتی دارای امتیاز عمل میکند.

معیار علم سنجی مجلات

دانشگاه لایدن هلند با همکاری الزویر جدیدترین و قوی‌ترین ابزار علم‌سنجی رایگاه مجلات را رونمایی کردند. این محصول با عنوان CWTS در سایت journalindicators.com به طور رایگان در دسترس همه می‌باشد. این ابزار در حال حاضر اطلاعات بیش از ۲۰٫۰۰۰ مجله را که در پایگاه Scopus نمایه می‌باشند را در اختیار همه قرار می‌دهد.

اهمیت Repository در ارتقاء جایگاه علمی دانشگاه

جایگاه و رتبه علمی یک دانشگاه در دنیا مهمترین فاکتور سنجش کیفیت و ارزیابی دانشگاه‌ها محسوب می‌شود. تاکنون روش‌ها و پایگاه‌های متعددی برای علم‌سنجی دانشگاه‌ها ایجاد شده است که از آن جمله می‌توان به QS، THE، ARWU و Webometrics اشاره نمود.

موثرترین راه برای ارتقا جایگاه علمی ایران

عدم پیشرفت جایگاه و رتبه علمی جمهوری اسلامی ایران در دو سال اخیر و در دو پایگاه معتبر ISI و Scopus زنگ خطر جدی برای مسئولین و سیاستگزاران اجرایی کشور محسوب می‌شود. طبق آخرین گزارش رسمی منتشر شده از سوی ISI در سال ۲۰۱۳، دو مجله علمی و معتبر ایرانی از لیست مجلات نمایه شده Suspend و معلق شده‌اند و همچنین رتبه علمی ایران از ۱۸ به ۲۰ تنزل یافته است. از سوی دیگر در Scopus نیز طی سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ هیچ مجله ایرانی تاکنون نمایه نشده است و تعداد مقالات ایران نسبت به سال قبل حدود ۴۰۰۰ مورد کاهش یافته است.

روشهای نمایه سازی مجلات

مقدمه:

Directory of Research Journal Indexing یا همان DRJI یکی از بزرگترین موتورهای جستجوی دنیا خصوصا جهت دسترسی آسان به منابع علمی آنلاین می باشد. DRJI مجموعه ای دیجیتال از پژوهش های آموزشی و اطلاعاتی است که هر مجموعه آن شامل داده های فهرست شناسی (عنوان، نویسنده، ISSN و ISBN، اطلاعات ناشرو غیره) و چکیده می باشد. اگر مقالات توسط ناشر انتشار یابند، DRJI لینک های متن کامل مقاله و یا سایت ناشر را منتشر می نماید.