مجله 54 / 2018-08-23 / 8 مقاله
با جدیدترین و معتبرترین سرویس مجموعه ISI برای مجلات آشنا شویم

متعاقب موفقیت انتشارات کوثر در اخذ نمایندگی از پابلونز برای سه مجله خود و با هدف تشویق سایر مجلات به عضویت در این سامانه مزایای این پرتال برای مجلات به طور خلاصه به شرح ذیل بیان میشوند:

بهترین روش برای ثبت داوری ها در پروفایل داوران:

بدنبال اخذ نمایندگی رسمی از پابلونز در سه مجله از انتشارات کوثر، (لینک) مزایای داوری در پابلونز به داوران محترم معرفی میگردد. پابلونز معتبرترین پلتفرم اعتبارسنجی و داوری در دنیاست. سایر مجلات میتوانند در صورت لزوم جهت عضویت در این پرتال اقدام نمایند. (تماس با ما)

خدمتی دیگر به مجلات کشور

مجموعه تامسون رویترز یا Clarivate از سال ۲۰۱۴ اقدام به تاسیس یک پرتال برای داوران به نام پابلونز (Publons) نمود. انتشارات کوثر به عنوان تنها ناشر رسمی در ایران، موفق به ثبت سه مجله خود در لیست مجلات معتبر در این سامانه نمود.

لینک:

https://publons.com/publisher/6215/kowsar-publishing

آیا واقعا میزان خودارجاعی عدد خاصی است؟

طبق اطلاعات مندرج در آخرین گزارش ارجاعات مجلات یا JCR 2018 فهرستی از ۱۷ مجله ای که به دلیل خود ارجاعی از سال ۲۰۱۸ به حالت تعلیق درآمدند ، منتشر گردید. شما میتوانید در لینک زیر این موارد را مطالعه کنید:

http://ipscience-help.thomsonreuters.com/incitesLiveJCR/JCRGroup/titleSuppressions.html

در سال 2018 چه مجلاتی از ISI معلق شدند؟

متعاقب انتشار گزارش ارجاعات مجلات یا JCR در ژوئن سال ۲۰۱۸ ، موسسه Clarivate Analytics یا همان ISI ، لیست مجلات معلق شده یا Title Suppression را نیز طبق روال هر سال منتشر نمود. جدول ذیل بیانگر مجلاتی است که در سال ۲۰۱۸ معلق شده اند.

بازخوانی عواقب اجرای نادرست یک دستورالعمل / هدف حمایت از همه مجلات کشور است

مطابق دستورالعمل “اجبار مجلات به درج کد رایگان (؟!!) ارکید در سایت مجلات” از سوی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، اخیرا باخبر شدیم که در برنامه عملیاتی گزارش فصلی به دانشگاهها، مسوولین علم سنجی دانشگاهها مجبور به ارایه گزارشی از میزان ثبت شناسه ارکید در مقالات منتشر شده گردیده اند. قبلا در این پست نقد و کارشناسی این دستورالعمل را بیان نموده بودیم. همچنین در این پست نیز “شرایط و مزایای استفاده از ارکید در مجلات” را به تفصیل بیان نمودیم.

یک بازی خطرناک در افزایش ایمپکت فکتور مجلات

طبق آخرین گزارش  تعلیق که از سوی موسسه ISI در June 2018 منتشر گردید ،۴ مجله از انتشارات Elsevier و Karger با دادن و گرفتن ارجاعات به یکدیگر از مجموعه JCR  و WOS  کنار گذاشته شدند. جدول زیر بیان کننده این موارد می باشند.

خدمتی نوین به دانشگاهیان کشور

با بهره برداری از خدمات نوین ارکید (ORCID) در مجلات، از این به بعد همه داوران (Reviewers) و کمک سردبیران (Associate Editors) قادر خواهند بود بلافاصله پس از اتمام داوری یا ادیتوری خود روی یک مقاله ، این فعالیت را در رزومه خود در ارکید ثبت نمایند.

این امکان و قابلیت تنها برای مجلاتی میسر گردیده است که عضو رسمی ارکید باشند.