مجله 9 / 2013-11-22 / 6 مقاله
پایان رسمی زمان ثبت نام کاندیداهای انتخابات انجمن سردبیران کشور

متعاقب پایان رسمی ثبت نام سردبیران محترم مجلات علوم پزشکی کشور برای کاندیداتوری در انتخابات پنجم دی ماه باخبر شدیم حدود بیست نفر از سردبیران محترم از سراسر کشور در این انتخابات کاندید شده اند. از این افراد، تعدادی از سردبیران محترم مجلات انتشارات کوثر نیز برای حضور در این انتخابات اعلام آمادگی نموده اند.

مبانی پيشگيري از سرقت در مقالات علمي (Plagiarism)

همزمان با رشد و افزایش ضریب نفوذ اینترنت، آنچه باید بیشتر از پیش مراقب آن بود عبارت است از: حفظ اصالت اثر. تصور گذشتگان از “دزد”، فردی بود با نقاب و چهره ای خشن و ترسناک. غافل از اینکه تصویر “دزد” امروزی شاید چندان هم تعجب ما را برنیانگیزد. بویژه اگر این دزدی از نوع “دزدی ادبی” باشد.

جذب بهترین مقالات علوم

انتشارات کوثر در راستای جذب بهترین مقالات و با هدف حمایت و پشتیبانی از علوم اصیل در منطقه اقدام به برگزاری یک سری مسابقات علمی با عنوان جوایز تحقیقاتی کوثر (Kowsar Research Awards) در دو بخش نموده است. طراحی مسابقات علمی با هدف جذب بهترین و پرمخاطب ترین مقالات، هدف اصلی این جوایز میباشد که با ابتکار هیات مدیره انتشارات کوثر به محققین معرفی شده است.

در نتیجه تحریمها باختیم یا بردیم؟

“مذاکرات ژنو” در نوع خود یکی از بی بدیل ترین مذاکرات چه از نگاه تاریخی و چه از نظر قرارگیری بعنوان نقطه عطف تحرکات قبل و بعد آن میباشد. پس از توافق دیدگاههای متفاوتی در مورد اثربخشی این توافق بر روی مهمترین دلیل تحریمها یعنی “پیشرفت علمی ایران” ابراز شد. از یک سو گروه نزدیک به دولت تدبیر و امید بودند که در یک کلام معتقد به بازشدن فضای علمی برای محققین داخل و خارج از کشور بودند و از سوی دیگر منتقدین دولت قرارداشتند که همه این توافقات را تنها یک عقب نشینی در پیشرفت علمی کشور میدانستند.

واگذاری امور تخصصی به انجمنهای علمی: از حرف تا عمل

انجمن سردبیران نشریات علوم پزشکی کشور هر چند در عمر حدود چهار ساله خود قدمهای خوبی را برای حل مشکلات صنفی و علمی و اجرایی مجلات علوم پزشکی کشور برداشته است اما بدلایل مختلف تاکنون نتوانسته است کمک موثری به سردبیران کشور ارایه نماید. شواهد آن نیز کاملا گویا و واضح است: از مشکلات عدیده اخذ مجوزهای لازم برای تاسیس یک نشریه گرفته تا عدم وجود استانداردهای لازم برای آموزش سردبیران.

برگ زرین دیگری برای مجلات کشور:

فصلنامه تخصصی انجمن بیهوشی و درد”Anesthesiology and Pain Medicine” پس از دو سال انتشار منظم در پایگاه استنادی پابمد نمایه شد. این فصلنامه که از سال ۲۰۱۱ تا به امروز موفق به انتشار ۱۴۸ مقاله از محققین داخلی و بین المللی شده است به تازگی موفق به نمایه نمودن ۶۴ مقاله در پابمد شده است. از بین کل مقالات منتشره بیش از ۶۰% مقالات از سوی نویسندگان بین المللی بوده است. یکی دیگر از دلایلرشد و پیشرفت این مجله علاوه بر داشتن هیات تحریریه مجرب و متعهد، جذب دانشمندان سرشناس در رشته بیهوشی از کشورهای آمریکا، کانادا، آلمان و استرالیا بوده است. داشتن هیات تحریریه بین المللی (International Diversity) یکی از مهمترین فاکتورهای پایگاههای نمایه ساز محسوب میشود.(اطلاعات بیشتر)