مجله 41 / 2017-07-21 / 8 مقاله
جستجو در منابع بیشمار اطلاعاتی نیاز به شناخت پایگاههای مرتبط و استفاده صحیح از روش های جستجو دارد

جستجو در منابع بیشمار اطلاعاتی نیاز به شناخت پایگاههای مرتبط و استفاده صحیح از روش های جستجو دارد. پایگاههای مهم منابع پزشکی عبارتند از:

ده ها اپلیکیشن برای اداره یک محیط اداری توسط گوگل طراحی شده است

برای اداره یک محیط کوچک اداری با حدود ۱۰ نفر پرسنل یکی از ابزارهای قدرتمند و مناسب، استفاده از مجموعه نرم افزارهای تحت وبی است که شرکت گوگل در اختیار ما قرار می دهد. بدون شک اداره یک سازمان کوچک نیازمند مستندسازی و برنامه ریزی دقیقی است که بدون مکتوب نمودن آنها و اشتراک اطلاعات امکان باقی ماندن آن در سالهای بعدی تقریبا محال است.

یکی از مهمترین ابزار شناسایی یک محقق دانشگاهی

یکی از مهمترین ابزار شناسایی یک محقق دانشگاهی و علمی داشتن صفحه شخصی و اطلاعات علمی در وب سایت مرکز دانشگاهی می باشد. اولین قدم در تعیین و تشخیص هویت نویسنده یک مقاله، جستجوی نویسنده در وب و رسیدن به صفحه پروفایل وی در مرکز علمی یا دانشگاهی وی می باشد. متاسفانه در کشور ما، اساتید و اعضا هیات علمی و دانشجویان یا اصولا علاقه ای به این موضوع ندارند و یا توانایی داشتن آن را ندارند.

جمع آوری مستندات علمی دانشگاهها در یک پایگاه

Repository چیست؟

یک آرشیو آنلاین از کلیه تولیدات علمی یک مجموعه دانشگاهی است که به منظور جمع آوری، بایگانی و توزیع نسخه های دیجیتال تولیدات علمی مورد استفاده قرار میگیرد. منظور از تولیدات علمی در یک دانشگاه عبارتند از:

یک رشته کد که به هر نویسنده تعلق می گیرد تا بصورت بی همتا قابل شناسایی باشد

آی دی ORCID که مخفف Open Researcher and Contributor ID است، یک رشته کد ۱۶ رقمی است که به هر نویسنده و یا محقق تعلق می گیرد تا وی بصورت بی همتا قابل شناسایی باشد. اختلاف فرهنگ ها و تغییرات زندگی (مثلا تغییر نام پس از ازدواج) و یا موارد دیگر همانند اسامی مرکب و یا وجود پسوند و یا پیشوند برای اسامی افراد در کشورهای مختلف دلایل مهمی در گم شدن مقالات علمی یک نفر هستند. ORCID از سال ۲۰۱۲ تا کنون موفق به ثبت حدود ۳/۵ میلیون محقق گردیده است. معادل ORCID در مقالات DOI می باشد.

مقاله وارده:

روشنفکران جدید با سرعتی بالا، تخصص محور شده اند به حدی که به قول ادوارد سعید، آن‌قدر در رشته و حوزه خود اصطلاح محور صحبت می کنند که سخنان‌شان برای مردم و حتی دانشگاهیانی که در رشته های دیگر تحصیل کرده اند، قابل درک نیست.

اعتبار و پرستیژ علمی خود را به خطر نیندازیم

طبق آمار ارائه شده در وبگاه اخلاق در نشر COPE حدود ۴۷ درصد کل سابمیت های مقالات در ۱۰ مجله علمی پژوهشی توسط فردی غیر از نویسنده مسوول یا Corresponding Author انجام شده است.

شناسنامه علمی خود را جدی بگیریم

ارایه اطلاعات کامل و دقیق از هر فرد محقق اعم از دانشجو یا عضو هیات علمی میتواند در معرفی وی بسیار موثر باشد.

بدون شک هر چه اطلاعات ارایه شده در یک رزومه یا CV و به عبارت دیگر CURRICULUM VITAE دقیق تر و کامل تر باشد، میتواند فرصت های مناسب تری در هنگام انتخاب فرد جهت یک موقعیت علمی ایفا نماید.

آموختن همه فنون ایجاد یک رزومه مناسب تنها با شرکت در دوره های نگارش رزومه میسر میباشد. هدف از این خبر اطلاع رسانی به علاقمندان و پیشنهاد یک نمونه از رزومه استاندارد میباشد.