مجله 29 / 2016-06-04 / 11 مقاله
عنوان یک نشریه می‌تواند تعیین کننده وضعیت بین‌المللی آن باشد

عنوان نشریه ها علاوه بر نویسندگان، برای پژوهشگران دیگر که برای دستیابی به اهداف علمی خود از اسکوپوس استفاده می کنند نیز بسیار با اهمیت است. عنوان یک نشریه می­تواند وضعیت بین المللی نشریه را متاثر کند. عنوان یک نشریه همچنین می تواند نشان دهنده اهداف و دامنه نشریه و همچنین نشان دهنده یک پیش زمینه کلی از مقاله ها ی موجود در آن نشریه باشد. به عنوان مثال اگر عنوان نشریه ای The French journal of information باشد این تصور را به محقق می دهد که که اهداف و دامنه نشریه در زمینه اطلاعات در فرانسه است و ممکن است قسمتی از مقالات این نشریه به زبان فرانسوی نوشته شده باشد. این تفاوت به طور واضح در قسمت اهداف و دامنه نشریه مشخص است.

وب سایت نشریات باید شامل چه ویژگی هایی باشند تا در اسکوپوس نمایه شوند؟

با توجه به اینکه امروزه  ما در عصر تکنولوژی زندگی می­کنیم  اینترنت از منابع اصلی ارتباطات محسوب می شود.  بسیار ضروری است که هر گونه اطلاعات ارائه شده در رابطه با مجله و محتوای آن باید بازتابی از کیفیت آن باشد. در روند داوری اسکوپوس، وب سایت مجله اولین جایی است که داوران CSAB برای ارزیابی معیارهای خود به آنجا مراجعه می کنند. اگر داوران در  تمام جوانب مراحل داوری، در  یافتن اطلاعات مجله از طریق وب سایت آن موفق نشوند، ممکن است نشریه را به دلیل پایین بودن کیفیت، از تحت پوشش قرار گرفتن اسکوپوس معاف کنند. بسیار مهم است که وب سایت مجله واضح باشد و به راحتی قابل دسترس باشد و همچنین ترکیبی از  دیگر محصولات ناشر  نباشد.  به عنوان مثال نشریه یک دانشگاه یک صفحه وب جداگانه داشته باشد و در صفحه اصلی دانشگاه نباشد.

روش جستجوی یک مجله در اسکوپوس

نمایه شدن یک نشریه در اسکوپوس، از دیدگاه افرادی که در جامعه پژوهشی فعالیت می­کنند نوعی  ضمانت برای نشریه محسوب می شود.

منابع مرجع برای مطالعه سردبیران

سردبیران نشریاتی که درخواست نمایه شدن در اسکوپوس را دارند، برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانند به منابع زیر مراجعه کنند:

برای وارد شدن به مرحله داوری، همه معیارهای تعیین شده اسکوپوس لازم می‌باشند

برای وارد شدن به مرحله داوری، همه ژورنال­ باید شامل  همه معیارهای تعیین شده  اسکوپوس باشند.

اخلاق در نشر و اهمیت آن در اسکوپوس

قصور در نشر یک رخداد ناخوشایند در دنیای علم است. این رخداد در تمام حوزه ­های موضوعی رخ می­دهد و تنها تعداد کمی از نشریات و کتاب­ها از این پدیده به دور هستند. پیشگیری از وقوع قصور در نشر منوط به مسئولیت پذیری هر یک از نویسندگان، سردبیران، داوران، ناشران و موسسات می­باشد. هر نشریه ای که در اسکوپوس نمایه می شود، دارای بیانیه اخلاق در نشر و قصور در نشر می باشد و این بیانیه ها در درسترس عموم است. بیانیه اخلاق در نشر و قصور در نشر مشخص می­کند که ناشر  به یک کد مشخص و رفتار اخلاقی در کارهای خود در نشریه پایبند است. این بیانیه باید شامل اصول اخلاقی که  توسط سازمان هایی نظیر COPE مطرح شده است باشد. اصولی که برای تمام نویسندگان، سردبیران ،تیم تحریریه نشریات و داوران مساوی است. تقلب در نشر، اصیل بودن محتوا و سرقت علمی، نقش نویسندگی و تضاد منافع به عنوان مواردی است که در این بیانیه قرار می گیرد.

اسکوپوس برای محققین

پژوهشگران برای بهبود کار خود نیاز دارند تا  به به­روزترین و با کیفیت ترین محتوا مطالب در رشته های مختلف علمی دسترسی داشته باشند

به همین دلیل اسکوپوس یک سیاست قانونمند و شفاف را  برای دسترسی محتوایی پایگاه خود پیاده کرده است این پایگاه همچنین دارای یک کمیته انتخاب متخصص و ماهر  به نام Content Selection & Advisory Board می باشد که به اختصار CSAB خوانده می شود. اسکوپوس با کمک  این گروه، این اطمینان را به محقق می دهد که می­تواند در این پایگاه  به استاندارد ترین مطالب دسترسی پیدا کند.در روند ارزیابی نشریات توسط اسکوپوس، متخصصان موضوعی CSAB تصمیمات نهایی را  می‌گیرند.

فرآیند ارزیابی منابع مختلف برای ایندکس شدن در اسکوپوس

مراحل انتخاب و ارزیابی کمیته بررسی مستقل اسکوپوس بسیار شفاف و ماهرانه می­‌باشد.

کارشناسان  بین المللی (Content Selection & Advisory Board)  CSAB  به صورت  مستمر مطالب جدید را از لحاظ معیار­های کمی و کیفی بررسی می­کنند. تنها ژورنال­ها، کتاب­ها و مقالات کنفرانس هایی که به صورت مستمر و طبق برنامه زمانی مشخص  و منظمی چاپ می­شوند می­توانند در اسکوپوس سابمیت و توسط  این گروه برسی شوند تا در نهایت  بتوانند به اسکوپوس راه پیدا کنند. سابمیت ممکن است توسط ناشر یا هیأت تحریریه  یک مجله صورت بگیرد. محققان  و کتابدارن نیز می توانند  به صورت مستقل یک مجله را در اسکوپوس سابمیت کنند اما این کار اجازه ناشر یا سردبیران را لازم دارد.

معیارهای داوران اسکوپوس برای قبول یک نشریه چیست؟

پس از اینکه یک نشریه در اسکوپوس سابمیت شد ، جهت بررسی اعتبار اولیه این مجله برای داوران اسکوپوس ارسال می شود. تمامی نشریاتی که تمایل به ایندکس شدن در پایگاه اسکوپوس را دارند،  باید شامل حداقل و کوچکترین معیارهای اسکوپوس برای نمایه شدن  باشند و نشریه ایی که هر یک از این معیارها را نداشته باشد، برای داوری انتخاب نمی شود.

نمایه‌سازی در اسکوپوس

ابتدا باید مطمئین شوید مجله ایی که برای سابمیت آن می خواهید اقدام کنید معتبر است.

تمامی ژورنال ها باید از از فرم سابمیتی که به صورت آنلاین در پایگاه وجود دارد استفاده کنند. هنگامی که وارد صفحه ابتدایی  فرم می شوید، اسکوپوس  از نمایه ساز سوال می کند که آیا مطمئن هستید که مجله حاضر دارای اولین شرایط و مجوز ورود به  اسکوپوس است یا خیر؟

آیا اسکوپوس اجازه دارد نشریه شما را پس از مدتی از پایگاه خود حذف کند؟

تا چه زمانی یک نشریه در اسکوپوس باقی می ماند؟

زمانی  که یک ژورنال برای ایندکس شدن در اسکوپوس انتخاب می شود، محتوای آنها  از همان سال به بعد در اسکوپوس  منتشر می شود. و نشریاتی که دارای سه سال سابقه نشر هستند مقالات آنها از اولین شماره در اسکوپوس ایندکس می شوند. در مواردی که آرشیو کامل مقالات در سایت نشریه آرشیو شده باشد، ناشران ممکن است از اسکوپوس درخواست کنند که شماره های قبلی را نیز وارد مجموعه اسکوپوس کنند. ژورنال هایی که برای نمایه شدن در اسکوپوس انتخاب می شوند، ممکن است به صورت مستمر در اسکپوس حضور داشته باشند و این عملکرد نشریه است که تعیین می­کند که تا چه زمانی حضور آنها در این پایگاه ادامه دارد. نشریه هایی که عملکرد آنها روند رو به کاهشی داشته باشند، ممکن است از مجموعه اسکوپوس حذف شوند.اسکوپوس این اجازه را دارد که نشریات را مجددا مورد ارزیابی قرار دهد و آنها را از مجموعه حذف کند.