iThenticate: ابزاری مطمئن برای پیشگیری از سرقت در مقالات علوم

همزمان با رشد و افزایش ضریب نفوذ اینترنت، آنچه باید بیشتر از پیش مراقب آن بود عبارت است از: حفظ اصالت اثر. تصور گذشتگان از “دزد”، فردی بود با نقاب و چهره ای خشن و ترسناک. غافل از اینکه تصویر “دزد” امروزی شاید چندان هم تعجب ما را برنیانگیزد. بویژه اگر این دزدی از نوع “دزدی ادبی” باشد.


روزی نیست که ناشرین و سردبیران با این نوع دزدی برخورد نکنند. دفاتر مجلات و مراکز ارزشیابی علمی تقریبا هر روز با انواعی از این سرقتهای ادبی مواجه میشوند و صد افسوس اینکه طرف مقابل ما یک عضو فرهیخته از جامعه دانشگاهی ماست که متاسفانه تنها و تنها بدلیل “عدم آگاهی” و کاملا “غیرعمد” در دام این موارد گرفتار میشود. به منظور افزایش آگاهی و تعریف مصادیق مجرمانه در قدم اول میخواهیم به معرفی یکی از دقیقترین و کاملترین ابزارهای تشخیص دزدی ادبی بپردازیم. این ابزار (iThenticate) محصول شرکت Crossref میباشد که متاسفانه بدلیل تحریهای علمی یکطرفه ایرانیان از داشتن آن محروم میباشند.

iThenticate  چیست؟

iThenticate یک سرویس پیشرو و یک نرم افزار حرفه ای تشخیص سرقت ادبی و فن آوری پیشگیری از آن است که توسط ناشران علمی و گروه های پژوهشی در سراسر جهان پشتیبانی و استفاده می شود بطوریکه اطمینان لازم از اصالت پیش نویس مقاله را قبل از انتشار ایجاد مینماید. با کمک این بانک اطلاعاتی گزارش دقیق درصد سرقت ادبی با ارایه مستندات کامل از منبعی که کپی برداری صورت گرفته است، در زمانی کوتاه و در ابتدای ورود مقاله، پیش از بررسی مقاله توسط داور و سردبیر، توسط مدیر تولید مجله در کوثر انجام میشود.

کاربرد iThenticate

iThenticate به سردبیران، نویسندگان و محققان کمک می کند تا با مقایسه نسخه های پیش نویس مقاله خود با بیش از ۲۴ میلیارد صفحات وب و ۱۲۲ میلیون آیتم های محتوایی، از جمله ۳۲ میلیون اثر منتشر شده از بیش از ۳۰۰ انتشارات علمی که عضو Cross Check  هستند، از سوء رفتار درمورد سرقت ادبی جلوگیری کنند.

سامانه  Cross Check

سرویسی است که بوسیله سایت  Crossref و نرم افزار iThenticate ارائه می شود و قادر است نسخه اولیه مقاله نویسنده را با نوشته های موجود در پایگاه داده ها مقایسه کرده و مشابهات را نشان دهد.

مزایای iThenticate

با کمک این بانک اطلاعاتی گزارش دقیق درصد سرقت ادبی با ارایه مستندات کامل از منبعی که کپی برداری صورت گرفته است، در زمانی کوتاه و در ابتدای ورود مقاله انجام میشود.

استناد iThenticate به کدام منابع است؟

لیست بزرگترین پایگاههای اطلاعاتی مورد استفاده  iThenticate برای  مقایسه و  تشخیص اقتباس از آثار ادبی به شرح ذیل میباشد:

مراحل استفاده و بکارگیری iThenticate

۱٫ Upload مقاله در نرم افزار
۲ . استخراج نتایج و تخمین درصد مشابهات
۳٫ بررسی مشابهات و ارسال آن به نویسنده
۴٫ تصمیم گیری موارد مشکوک یا درصد بالا بر اساس قوانین اخلاق در نشر COPE

انشالله در مقالات بعدی به اصول اساسی و مبانی پلاجیاریسم خواهیم پرداخت.