مجله 55 / 2018-09-23 / 7 مقاله
تبریک به جامعه دانشگاهی و دست اندرکاران مجله آرشیو رازی از موسسه واکسن و سرم سازی رازی

مجله آرشیو رازی در ماه اخیر موفق به نمایه شدن در پایگاه استنادی مدلاین (Medline) و همچنین وب سایت پابمد گردید. هیات مدیره انتشارات کوثر این موفقیت را به سردبیر محترم، هیات تحریریه و همه دست اندرکاران این مجله ارزشمند تبریک میگوید.

باز هم تحریم علمی نویسنده های ایرانی در ناشرین علمی

شش سال از دور قبل تحریمهای علمی کشور گذشت. یک بار طعم تلخ این تحریم ها را تجربه نمودیم. دور جدید تحریمها چند صباحی است که آغاز گشته اند. اما آیا به اندازه کافی در برابر این تحریمهای جدید خود را آماده نموده ایم؟ آیا مسوولین ارشد پژوهش و فناوری وزارت بهداشت و وزارت علوم تمهیداتی برای حفظ حقوق مولفین و محققین اندیشیده اند؟

آیا از گذشته درس عبرت گرفته ایم؟ آیا در مدت ۶ سال گذشته راه حل های مناسب برای مقابله با تحریمهای علمی اندیشیده ایم؟

آیا باید هر داوری را برای انجام قبول کرد؟

انجمن بین المللی احلاق در نشر یا COPE  در تازه ترین فلوچارت خود الگوی بررسی درخواست داوری را بیان نموده است. طبق این الگو:

برجسته سازی هنجارهای نامطمئنِ در معیارهای نویسندگی

مجله Nature در تازه ترین شماره خود مقاله ای با عنوان  “محققینی (hyper-prolific) که در یکسال توانسته اند هر پنج روز یک مقاله نشر دهند” را منتشر نموده است. لینک این مقاله را در آدرس زیر میتوانید به طور کامل مطالعه نمایید. در این لیست شش ایرانی هم وجود دارند.

مدیران مجلات برای تطابق با GDPR آماده باشند

مقررات حفاظت اطلاعات عمومی یا GDPR ( برگرفته شده از General Data Protection Regulation ) ، قانون حفاظت داده در سطح اتحادیه اروپا است. قانون فوق ، برای هماهنگی قوانین حفظ حریم خصوصی در سراسر اروپا و با هدف محافظت و توانمندسازی حریم خصوصی داده شهروندان اتحادیه اروپا و تحول در شیوه برخورد سازمان ها با رویکرد حریم خصوصی داده ها در سراسر اتحادیه اروپا ایجاد شده است. تمامی اعضاء اتحادیه اروپا و بنگاه های اقتصادی مرتبط با هر یک از کشورهای اتحادیه ملزم هستند که تا ۲۸ مه ۲۰۱۸ خود را با قوانین و دستورالعمل های آن تطبیق نمایند.

علت ریجکت برخی مجلات در نمایه سازها: کپی برداری غیرقانونی از راهنمای نویسندگان

مجموعه قوانین اداره یک مجله با عنوان راهنمای نویسندگان یا Instruction for Authors  همانند نوشتن اساسنامه ایجاد یک مجموعه حقوقی اهمیت به سزایی در اداره مجله دارد.

دو مجله از انتشارات کوثر موفق به کسب مجوز از آلتمتریک شدند

امروزه شاید بتوان گفت مهمترین دغدغه و نگرانی هر نویسنده ای، اطلاع از تاثیرگذاری مقاله یا اثر علمی خود در جوامع علمی سراسر دنیا باشد.

این موضوع که یک مقاله به چه تعداد توسط دیگران در منابع مختلف ارجاع داده شده باشد یا اینکه چه مقدار توسط کاربران در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود از جهات بسیاری می تواند حائز اهمیت باشد. تمامی این موارد به وسیله شاخص علم سنجی به نام آلتمتریک قابل اندازه گیری است.

شاخص آلتمتریک مقالات، کتب و سایر مدارک علمی را بر اساس تعداد دفعات به اشتراک گذاری، دانلود و استفاده آنها در شبکه های اجتماعی، وبلاگ ها، روزنامه ها و… ارزیابی می کند. به همین منظور آلتمتریک تصویر وسیع و جامعی از تمامی بحث ها و گفتگوها پیرامون یک مقاله علمی را فراهم می کند.

https://www.youtube.com/watch?v=M6XawJ7-880