مجله 58 / 2019-01-05 / 9 مقاله
ادیت انگلیسی و کنترل پلاجیاریسم

ادیت انگلیسی در یک مقاله علمی و در نهایت ، بیان شیوای سخن مقاله ، یکی از مهمترین عوامل در افزایش شانس پذیرش آن مقاله محسوب می گردد.

رواج دو نویسنده اول در مقالات زیاد شده است

طبق قوانین نویسندگی، نویسنده اول کسی است که بیشترین فعالیت علمی را در یک مقاله داشته است. حالا اگر دو نفر بطور مساوی در یک مقاله فعالیت داشته باشند، تکلیف چیست؟

نظرسنجی

کی از چالشهای اولیه در انتشار یک مجله داشتن تعداد مناسب مقاله علمی در هرشماره میباشد. در فاصله سالهای ۸۸ الی ۹۲ سیاست کمیسیون نشریات وزارت بهداشت، افزایش تعداد مجلات و مجوز های نشر بود. بطوریکه در آن مدت تعداد مجلات دارای مجوز در کشور بیش از دو برابر شد. بعد از آن کمیسیون، سیاست افزایش کیفیت و جلوگیری از افزایش کمیت را پیش گرفت.

بازآموزی رپوزیتوری به واحدهای علم سنجی

رپوزیتوری یک آرشیو آنلاین از تولیدات علمی یک موسسه یا دانشگاه میباشد. قبلا به تفصیل در این پست به آن اشاره شده است.

آموزش به نویسندگان و سردبیران محترم

پیرو مکاتبات متعدد و الزامات قانونی مندرج در وزارت بهداشت و تعهد به کمیته بین المللی اخلاق در نشر ، از ابتدای سال ۲۰۱۸ درج کد اخلاق (آنلاین و قابل پیگیری) در همه مقالات منتشر شده در مجلات انتشارات کوثر الزامی میباشد.

مراقب حقوق مادی و معنوی مقالات در زمان ثبت DOI باشیم

DOI یک شناسه دیجیتال است که به هر مقاله علمی تعلق میگیرد. این شناسه همانند کد ملی و یا شناسنامه مقاله محسوب میگردد. همانگونه که تهیه شناسنامه از افراد و یا موسسات متفرقه ، غیرقانونی بوده و موجب تضییع حقوق یک فرد میشود، عدم دقت در ثبت DOI نیز زیانهای جبران ناپذیری را برای مالکین مجله به همراه خواهد داشت.

این شناسه می بایست توسط ناشر واقعی یک مجله ثبت و در اختیار مجله قرار گیرد. ناشر واقعی مجله در صفحه شناسنامه مجله معرفی شده است.

ما برای مقابله با سایتهای مشابه در ایران چه کرده ایم؟

Stop Advertisement of Article Writers

متعاقب گزارشات متعدد از سوی مقامات مرتبط و کاربران بریتانیایی، یوتیوب هزاران ویدیوی تبلیغاتی را در هفته گذشته حذف کرد. در همه این ویدیوها، خدمات مقاله‌نویسی یکی از بزرگترین شرکتهای اینترنتی به نام Edubirdie وجود داشت.  استفاده از خدمات این موسسه در بریتانا، میتواند منجر به جریمه‌های سنگین برای دانش‌آموزان و دانشجویان شود. یوتیوب پس از آن که بیش از ۸۵۰ مثال تخلف از قوانین از سوی کاربران دریافت کرد، هزاران ویدیو را در چند روز گذشته حذف کرد.

نامه وارده از سوی یکی از محققین

نامه زیر بازنشر مطلبی است از یکی از خوانندگان محترم. امیدوارم مسوولین محترم با خواندن این مطالب به پیگیری این مشکلات بپردازند.

مقایسه دو سال اخیر میلادی

به منظور آموزش سردبیران محترم، نتایج بررسی مجلات نمایه شده از انتشارات کوثر در پایگاه استنادی SJR به صورت ذیل ارایه میگردند. امیدواریم سردبیران و هیات های محترم تحریریه بتوانند با بررسی موشکافانه راهکارهای ارتقا شاخص ایمپکت مجلات را در برنامه سال آتی خود مدنظر قرار دهند.