شماره 66 / 2019-11-30 / 5 مقاله
اطلاع رسانی صحیح و برخط

یکی از راههای ارتباطی مناسب برای اطلاع رسانی از رویدادها و اخبار علمی مربوط به مجلات ارسال پیام به محض ورود کاربر به سیستم مجله میباشد. این ویژگی به عنوان یک ابزارک در سامانه نرم افزاری مجلات کوثر فعال و در اختیار سردبیران و مدیران اجرایی مجلات قرار گرفت. به کمک این ابزار ، میتوان اهم اخبار و مسایل را به راحتی به نویسندگان یا داوران منتقل نمود. هر نویسنده یا داور به محض ورود به سامانه مجله درجریان اخبار مربوطه قرار گرفته و پس از خواندن پیام قادر به کار با نرم افزار میباشد. این سامانه در کنار سامانه ارسال پیامک تلفن همراه دو ابزاربسیار مناسب و قوی برای اطلاع رسانی کامل به کاربران سایت میباشند. سامانه پیام کوتاه تلفن همراه نیز دو ماه پیش در مجموعه مجلات کوثر به بهره برداری رسید. 

 

انتشارات کوثر: تنها ناشر مجهز به سامانه فروشگاه آنلاین ویژه مجلات

وابستگی مجلات ایرانی به بودجه های دولتی و دانشگاهی ، یکی از معضلات اصلی مدیریت این مجلات محسوب میشود. وقتی سردبیر یا هیات تحریریه بودجه لازم برای تاسیس یک اداره یک مجله را - بدون هیچ زحمتی - از بودجه های دولتی تامین میکنند، دلسوزی برای به ثمر نشستن مجله نیز انگیزه های لازم را نخواهد داشت. نتیجه این سیاست حمایتی غلط از یک مجله این شده است که در کشور ما در هر موضوعی ده ها عنوان مجله تکراری و بدون هدف تاسیس و پس از مدتی هم به حال خود رها میشوند. نگاهی سطحی به میزان تولید علم واقعی درایران و دانشگاههای ما و آمار انتشار مجله به خوبی نشاندهنده عدم تناسب تولید علم و نشر آن میباشد. لذا برای جراحی این معضبل قدیمی، می بایست اداره مجله و تامین بودجه مجلات را به طورکلی از نهاد های دولتی منفک و به بخش های خصوصی منتقل نمود. انتشارات کوثر با افتخار اعلام میدارد که با کمک و بهره از پیشرفته ترین امکانات نرم افزاری ، پرتال مدیریتی برای مجلات فراهم نموده است که مجلات با کمک آن میتوانند کلیه امکانات فروشگاه آنلاین را داشته و از مزایای آن بهره مند شوند. 

بدون توجه به حق کپی رایت ناشر

به مدد رشد تکنولوژی و همه گیر شدن موبایل در زندگی ما ، شبکه های اجتماعی به ویژه دربین ایرانیان جایگاه ویژه ای پیدا نموده است. آمار بیان میکنند که هر روز حداقل 3 ساعت از وقت هر ایرانی به گشت و گذار در شبکه های اجتماعی و موبایلی صرف میشود. متاسفانه یکی از پدیده های نکوهیده در این شبکه ها بویژه شبکه های علمی دانشگاهیان، توزیع و نشر مقالات علمی و یا کتب مرجعی است که دارای حق کپی رایت بوده و بر اثر ناآگاهی محقق انتشار بدون مجوز آنها منجر به لطمات مادی و علمی فراوانی برای فرد میشود.

معیاری که کوپ در برخی انواع مقالات اجباری نموده است

فرم رضایت بیمار برای شرکت در یک مطالعه تحقیاتی از اصول اولیه احترام به حقوق بشر یا Human Rights محسوب میگردد. متاسفانه در سه سال اخیر تعداد زیادی از مجلات ایرانی به دلیل عدم احترام به حقوق بشر از ادامه حضور در نمایه های معتبر بازماندند. به منظور بازآموزی این مطلب منتشر میشود. فرم رضایت بیمار یا Informed Consent در مقالات معرفی مورد و تحقیقاتی اجباری است. سردبیران مجلات می بایست به داوران خود آموزش دهند که در هنگام داوری این فرم را از نویسنده بخواهند. ضمنا اگر مقاله ای این فرم را ندارد، به عنوان سردبیر از نویسنده بخواهید که این فرم را در نسخه ریویژن بگذارد. برای مطالعه در مورد Informed Consent  و دانلود سه نمونه فرم به ادامه خبر مراجعه نمایید.

فراخوان پروژه تحقیقاتی با گرنت

انتشارات کوثر برای یکی از پروژه های تحقیقاتی خود با مشخصات ذیل اقدام به ارایه گرنت پژوهشی میکند. علاقمندان میتوانند در صورت تمایل پروپوزال پیشنهادی  و رزومه خود را به آدرس ایمیل ceo@kowsarpub.com ارسال نمایند. به بهترین پیشنهاد گرنت پژوهشی تا سقف 100 میلیون ریال پرداخت میشود. عنوان پیشنهادی پروژه ارزیابی نشریات لاتین علوم پزشکی ایران از نظر معیارهای لازم برای نمایه شدن در اسکوپوس میباشد.