شماره 67 / 2019-12-31 / 5 مقاله
گردهمایی سالیانه سردبیران علوم پزشکی کشور | نتایج انتخابات هیات مدیره و بازرسین اعلام شد

گردهمایی سالیانه اعضا انجمن سردبیران نشریات علوم پزشکی کشور در مورخه پنجشنبه پنجم دیماه سال 1398با حضور بیش از 90 نفر از سردبیران مجلات پزشکی کشور برگزار گردید. در این گردهمایی سخنرانی هایی با موضوعات "مسائل فنی ساختاری نشریات علوم پزشکی کشور با تمرکز بر نمایه سازی" و "مشکلات نشریات علوم پزشکی فارسی زبان برای ارتقای کیفی" ایراد گردیدند. در پایان با حضور نماینده وزارت کشور اعضا به انتخاب اعضا هیات مدیره مبادرت ورزیدند که در نتیجه آن این اعضا برای مدت کاری اساسنامه انتخاب شدند. به ترتیب پروفسور فریدون عزیزی با ۵۸ رای، پروفسور عبداللهی با ۴۵ رای ، دکتر فروزان کریمی با ۳۶ رای، دکترسیدمحمد میری  با ۳۴ رای، و دکتر محمد حسین نیکنام با ۳۳ رای به عنوان اعضا هیات مدیره و بازرسین انجمن آقایان ​​​​​​​دکتر دباغ و دکتر کلاهی انتخاب شدند.
 

متن سرگشاده استعفای پروفسور سیدموید علویان از اعضا انجمن سردبیران مجلات علوم پزشکی کشور و سردبیر پرافتخارترین مجله پزشکی کشور

پروفسور سید موید علویان از اعضا انجمن سردبیران مجلات علوم پزشکی کشور و سردبیر پرافتخارترین مجله پزشکی کشور تا سال 2018  (Hepatitis Monthly) از عضویت در هیات مدیره انجمن سردبیران مجلات علمی کشور استعفا داد. در متن استعقای ایشان دلایل اصلی این استعفا  نقض اخلاق در نشر و تحقیق و پژوهش توسط متولیان پژوهش در کشور اعلام شده است. از دلایل این استعفا به موارد زیر اشاره شده است: "انتشار مقالات مشکوک به سالامی"، "عدم تخصیص صحیح و عادلانه منابع پژوهشی به مجلات علمی" ، "عدم دادن رتبه علمی پژوهشی به مجلات نوپا"، "عدم پیگیری موارد متعدد پایان نامه نویسی و مقاله نویسی های غیرمجاز" و "عدم حاکمیت قانون در بازپس گیری رتبه علمی پژوهشی از مجلات".

توصیه های پروفسور محمد عبداللهی نماینده اسبق کوپ به مجلات ایرانی:

پروفسور محمد عبداللهی - استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران- به مدت 5 سال به عنوان یکی از اعضا شورای کوپ بود که بطور داوطلبانه بعنوان یکی از اعضا ایرانی در این شورا حضور داشت. به منظور آشنایی با زحمات وی در مدت حضور و نظر به اهمیت حفظ جایگاه نماینده ایران در کوپ با وی مصاحبه ای نمودیم که متن آن را ملاحظه میفرمایید. بطور خلاصه از دیدگاه وی مجلات ایرانی می بایست با دقت و بطور کامل به اصول اخلاق در نشر مندرج در کوپ عمل کنند و برای رقابت و ارتقای مجلات، روش های تایید نشده اخلاقی در کوپ را پیگیری نکنند. وی همچنین "انتشار تعداد زیاد مجلات ایرانی" را خوب ندانسته و توصیه به ادغام آنها دارد. از دیدگاه وی آموزش اصول اخلاق در نشر به همه دانشگاهیان الزامی بوده و می بایست با آموزش از بروز مشکلات ثانوی اخلاق در نشر پیشگیری نمود.

مصاحبه با دکتر بهروز آستانه از اعضا سابق شورای مشورتی کوپ

دکتر بهروز آستانه متخصص مدیکال ژورنالیسم و از اساتید دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکی از نمایندگان دیگر کشورمان در شورای کوپ بود که در مدت حضور خود اقدامات بسیار ارزنده ای در زمینه ترجمه اسناد کوپ و برگزاری کنگره های بین المللی کوپ با حضور اعضا ارشد آن در ایران انجام داد. به منظور آشنایی بیشتر با وی مصاحبه ای با وی ترتیب دادیم که توجه شما را به آن جلب میکنیم.

سردبیران مراقب تحریم کوپ بدلیل عدم درج اطلاعات صحیح در وب سایت مجله باشند

عضویت در کمیته بین المللی اخلاق در نشر یا COPE برای مجلات شرط اساسی موفقیتهای بعدی میباشد. عضویت به معنی "نمایه شدن" یا "نمایه سازی" نمیباشد. بلکه عضویت نوعی "تعهد" برای سردبیر و ناشر ایجاد میکند که به واسطه آن ملزم و متعهد به رعایت اصول اخلاق در نشر در کلیه محتویات سایت مجله خواهند شد. ​​​​​​​ضروری است در مورد کوپ از به کار بردن "نمایه سازی" جدا خودداری کنیم و سردبیران به عنوان بالاترین مرجع تصمیم گیری کلیه قوانین برخورد با موارد اخلاقی را مطالعه نمایند. مجلات علمی می بایست یا مستقیم و یا با واسطه ناشرین خود عضو رسمی کوپ باشند. شرط اساسی برای سابمیت در نمایه سازها و ارتقا یک مجله عضویت یا Membership در کوپ میباشد.  برای اطمینان از عضویت یک مجله در کوپ می بایست لوگو اختصاصی مجله در کوپ در سایت مجله قابل رویت باشد. در این لوگو شماره عضویت مجله در کوپ مشخص بوده و لینک مستقیم به پروفایل مجله در کوپ برقرار میباشد. از سردبیران محترم مجلات ایرانی خواهشمندم با حساسیت و دقت فراوان نسبت به درج صحیح اطلاعات کوپ در سایت مجله خود اقدام نمایند. هر نوع اطلاعات اشتباه در این خصوص منجر به تحریم مجله از سوی کوپ خواهد شد.