شماره 74 / 2020-09-23 / 6 مقاله
تمام مقالات ادیت شده یکبار دیگر با نسخه پیشرفته گرامرلی کنترل می شود

تمام مقالاتی که ویرایش می شوند ممکن است هنوز مشکلاتی جزئی در نحوه ادیت، انتخاب کلمات یا حتی غلط املایی داشته باشند که از دید ویراستار پنهان مانده. این موارد هرچند جزیی می تواند در نحوه داوری تاثیرگذار باشد. به همین دلیل تمام مقالات ادیت شده در articlex یکبار دیگر با نسخه پیشرفته Grammarly بررسی و ادیت می شود. 

چرا مجلات ایرانی در ارزشیابی نمایه سازها همیشه در مظان اتهام سرقت ادبی هستند؟ | بارمضاعفی که سردبیر به دوش میکشد

هر جمله ای که با مشابهت ادبی در یک مجله منتشر میشود، جرم بوده و سردبیر وهیات تحریریه مسوول انتشار آن میباشند. در ایران به عنوان یکی از کشورهای غیرانگلیسی زبان ، مشکل مشابهت ادبی بیشتر وجود دارد. نویسندگان ایرانی در مظان اتهام دیگری هم هستند: نویسندگانی که تقلب در آنها زیاد است. متاسفانه دو موضوع فوق باعث شده است که فشار مضاعفی بر مجلات ایرانی وارد شود. انتشارات کوثر در یک تحقیق بر روی مقالات ورودی در سال 2019 به نتایج مهمی در خصوص میزان مشابهت ادبی مقالات دست یافت. 

یک سوم مقالات منتشره مروری هستند

قرار نبود تا کرونا این همه مدت مهمان ناخوانده بشر باشد. بلافاصله پس از اعلام پاندمی کرونا، تب انتشار مقالات بی کیفیت و بدون داوری نیز همه جا را فرا گرفت. از عوارض این پدیده، نشر اطلاعات ناصحیح و بدون داوری در بسیاری از مجلات است. آیا به اندازه 1334 مقاله ای تا امروز در پابمد لیست شده اند، کار تحقیقاتی و ارزشمند انجام شده یا اینها همه نماد تعجیل ما در انتشار مقالات بی کیفیت است؟ چند درصد این مقالات منتشره از استانداردهای تحقیق تبعیت کرده اند؟ آیا همه این مقالات داوری مناسبی شده اند؟

فقط میزان مشابهت در یک مقاله مهم نیست

اطلاق عنوان مجرمانه سرقت ادبی به یک محقق و نویسنده علمی، به هیچ عنوان ساده و کوچک نیست. سردبیری که شغل چهارم و یا پنجمش سردبیری است و کلیه امور مجله را نیز به دست منشی و یا فرد دیگری سپرده است، نمیتواند بدرستی در مسند قضاوت در مجله و صدور احکام عادلانه بنشیند. مراقب باشیم که با غفلت در امورات مجله، ضرر و زیانی به دیگران وارد نکنیم.

چه زمانی برای بازپس گیری مقاله مناسب است؟

سردبیر مجله باید در زمان مناسب اقدام به بازپس گیری مقاله بنماید. اینکه در چه زمانی و توسط چه طرفی تقاضای بازپس گیری یک مقاله اقدام میشود، در تصمیم گیری مهم است. آگاهی از تعاریف و تفاوتهای ویتدراو و ریترکت به این مهم کمک میکند. اخیرا در یکی از مجلات نوظهور کرونا، مقاله ای از محققان ایرانی منتشر شد که به بررسی رابطه تریاک و کرونا پرداخته بود. بعد از مدتی و با تقاضای نویسندگان ، مجله این مقاله را ویتدراو نمود.

درسهایی برای پیشگیری از بروز مشابهت ادبی در مقالات

همزمان با رشد و افزایش ضریب نفوذ اینترنت، آنچه باید بیشتر از پیش مراقب آن بود عبارت است از: حفظ اصالت اثر. تصور گذشتگان از “دزد”، فردی بود با نقاب و چهره ای خشن و ترسناک. غافل از اینکه تصویر “دزد” امروزی شاید چندان هم تعجب ما را به خود جلب نکند. به‌ویژه اگر این دزدی از نوع “سرقت ادبی” باشد. استفاده از یک نرم‌افزار کنترل سرقت ادبی یا کنترل مشابهت متنی بهترین عامل پیشگیری از بروز سرقت علمی در مقالات دانشگاهی است. منظور از مشابهت متنی کپی‌کردن عین یک مطلب از یک منبع به طوری جملات یا پاراگراف‌هایی بیش از حد بزرگ و بدون تغییر در مقاله استفاده شده باشد.